Güncel

2. karakol inşaatına köylülerden tepki

H. Merkezi: Amed’in Xani ilçesinde yapılmak istenen karakol inşaatına karşı çıkan köylüler, kepçe ve dozerleri engelledi. “Barış süreci” tartışmalarına rağmen karakol inşaatlarına devam edildiğini belirten köylüler, “Karakol değil, huzur istiyoruz” diyerek tepki gösterdiler.

“Barış” ya da “çözüm” süreci denilerek Kürt ulusal meselesini çözeceğini iddia eden TC devleti; bir yandan “Akil insanlarla” şovenizmle malul propagandasını yapmaya devam ederken diğer yandan da Kürdistan topraklarının bir kısmına yeni karakollar inşa etme çabası içine girmiş durumda.

Bu karakollardan biri de Amed’in Xani ilçesine bağlı Topçular köyüne yapılmak istenen 2. karakol! Dün (4 Mayıs) köy girişinde biraraya gelen köylüler, buradan inşaat alanına bir yürüyüş yaparak, kepçe ve dozerleri engelledi ve karakol inşaatına başlamasına izin vermedi.

 

“Karakol değil huzur istiyoruz”

Köylülerin tepkisi üzerine çalışma yürütmeden inşaat alanını terk etmek zorunda kalan kepçe ve dozerlerin gitmesinin ardından burada bir açıklama yapıldı.

Köylüler adına açıklama yapan BDP Hani İlçe yöneticisi Abdulbaki Korkmaz, “Karakol köye 100 metre uzaklıkta, askerlerin zaman zaman açtığı taciz ateşlerinden dolayı köylüler yaralanıyor. Geçen yıl 42 yaşındaki Bedriye Demir askerlerin açtığı ateş sonucu ayağından yaralandı ve halen ayağa kalkamıyor” dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan yeni sürece dikkat çeken Korkmaz, “Başbakan Erdoğan sürekli barış sürecinden bahsediyor, ama diğer yandan da karakollar inşa ediyor. Eğer bu köye ikinci bir karakol yapılırsa, bu barış sürecini sabote etmektir” diye belirtti. Karakol nedeniyle köylülerin yaşamlarını rahat bir şekilde sürdüremediklerini belirten Korkmaz, “Karakol değil huzur istiyoruz” dedi. 

Bazı köylüler ise, askerler tarafından döşenen mayınlar nedeniyle tarlalarına gidemediklerini ve can güvenliklerinin olmadığını dile getirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu