Dünya

68 Kuşağı ve Kürt Sorunu Mühlhaus’da Tartışıldı!

Fransa: “68 Hareketinin çıkışı ve kökleri, güncel gelişmeler ışığında, Kürt sorunu ve Taksim direnişi!” Konulu Partizan ve Sınıf Teorisi tarafından 02 Haziran 2013 tarihinde Fransa’nın Mühlhaus’da panel gerçekleştirdi.

Panelistçi olarak; Muzaffer Orucoğlu, Partizan ve Sınıf Teorisi temsilcisi katıldı.

Paneli sunan modoratörün, panele ilişkin kısa bir açıklamasından sonra, devrim ve demokrasi şehitleri için saygı duruşu yapıldı.

Panele ilk önce Muzaffer Orucoğlu’nun sunumuyla başlanıldı. Oruçoğlu, “Genel anlamda 68 kuşağının dünya ölçeğinde çıkışı aynı zamanda bir aydınlanma dönemidir. Bu aydınlanmanın merkezleri üniversitelerdir” dedi. Konuşmasının devamında, “İbrahim, Mahir ve Deniz komünizme inanan ve o uğurda canlarını feda eden insanlardı. Ancak onların yolu komünizme götürebilir miydi, halen tartışma konusudur” diyen Oruçoğlu, Kültür devrimin olumlu ve olumsuzluklarına dikkat çekerek sunumunu gerçekleştirdi. İkinci sunumu Partizan temsilcisi yaptı. Temsilci, 68 Kuşağının önemine dikkat çektikten sonra, güncel gelişmeler üzerinde sunumunu yoğunlaştırdı. “İbrahim Kaypakkaya’nın ortaya koyduğu tezlerin bugün ne kadar güncelliğini koruduğu ortadadır. Kemalizm ve Kürt Sorununa bakıldığında Kaypakkaya’nın yakaladığı bilimsel anahtar günümüzün çilingiri olduğuna dikkat çekmiştir” diyen Partizan temsilcisi, Kürt sorunu noktasına, Ulusal taleplerin kayıtsız, şartsız desteklendiğini ancak Faşist TC devletiyle girilen “Anlaşma-Uzlaşma” politikasını desteklenmediğine dikkat çekerek devrimci kurumların görevleri noktasında durmuştur. Taksim direnişi sisteme karşı büyüyen halkın öfkesi olduğunu ve bu halk hareketini desteklediklerini ve selamladıklarını ifade ederek sunumunu sonlandırdı.

Sınıf Teorisi de, “İbrahim in tüm mesellere ele alış tarzı, Marksist ve diyalektik bakış acısıyla yola çıkar ve Kemalizm’e ilişkin ortaya koyduğu tezi Lenin’e, Stalin’e Mao’ya rağmen Kemalizm’in esas özünü ortaya koyan bir ilktir” şeklinde konuşan Sınıf Teorisi temsilcisi konuşmasının devamında, “Kürt ulusunun tüm taleplerini destekliyoruz” dedi.

Panele kısa bir aradan sonra soru, görüş bölümüne geçildi. Bu bölümde ilk olarak Kürdistan Kültür Derneği adına bir konuşma yapıldı. Konuşmacı konuşmasına 68 kuşağının dayanışmacı ruhuna dikkat çekerek buğun yaşanılmadığını belirtti. Ayrıca yeni süreçte silahlı mücadele tamamen bitmediğini, gerektiği andan itibaren daha güçlü silahlı mücadele verebilecek güce ve kapasiteye sahip olduklarını, devrimci ve sosyalistlerin kaygı duymamalarını, dayanışma içinde süreci sahiplenerek desteklemeleri gerektiğini ifade etti.

Panel, gelen sorulara verilen cevapların ardından sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu