Güncel

98. yılında Ermeni Soykırımı Lanetlendi!

İstanbul: Ermeni soykırımının 98. yılında, katledilen Ermeniler; Halkların Demokratik Kongresi’nin örgütlediği bir eylemle Taksim’de anıldı. Gerçekleşen oturma eylemi alanında; ağıtlar çalınarak, mektuplar okunurken; Halkın Kurtuluş Partisi adlı faşist çete de; alana gelerek, eylemi protesto edip provakasyon yaratmak istedi.

24 Nisan günü akşam saatlerinde HDK’nın çağrısı ile bir araya gelen bine yakın kişi, Taksim Meydanı’nda buluşarak bir oturma eylemi gerçekleştirdi.

1915’ten beri katledilen Ermenilerin fotoğraflarının taşındığı anma eylemine; Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, kardeşi Hosrof Dink, askerde öldürülen Sevak Balıkçı’nın ailesi, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de katıldı.

Ermenice ağıtların okunduğu oturma eyleminde; 1915’de ölüme götürülenlerin yazdığı mektuplar da kitle ile paylaşılarak, yaşam hikayeleri anlatıldı.

Soykırımdan kurtulanların yaşanan vahşeti anlattığı mektupların ardından ise kitle adına basın metnini HDK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Gencay Gürsoy okudu.

Okunan basın metninde; 24 Nisan 1915’te İstanbul’da ilk olarak Ermeni toplumunun ileri gelenlerinin tutuklanarak sürgüne gönderildiğinin ve burada da 761 kişinin öldürüldüğünün altı çizilerek, yapılacak katliamın dünya kamuoyuna duyurulmak istenmediği belirtildi.

Ermeni soykırımı’nı 20. yüzyılın ilk büyük soykırımı olarak nitelendiren Gürsoy konuşmasında; “Aradan 98 yıl geçti. İnkar sürüyor. Ermenilere düşmanlık da sürüyor. İttihatçıları ataları belleyenler 2007 de Hrant’ı aldılar aramızdan, 2011’de gencecik Sevag’ı. Planlayanlar, suç ortaklarıi katilleri hala serbest. Soykırımın inkarı politikasının doğal bir sonucudur bu.” dedi.

1915’te katledilen bütün yurttaşlarımızın anısı önünde ve torunlarıyla yanyana, saygıyla eğiliyoruz… ifadeleri ile son bulan basın metninin okunmasının ardından oturma eylemi sonlandırılırken; alana gelen faşist Halkın Kurtuluş Partisi çetesi üyeleri ise basın açıklaması gerçekleştirerek, soykırım protestosunu, protesto etti. Yaptıkları açıklama ile provakasyon yaratmaya çalışan HKP’liler kitlenin sağduyulu tavrı ile boşa düşmüş oldular.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu