Güncel

Amed’de KESK Grevde

Amed: Bugün saat 11:00’da Sendikalar ve Siyasi partiler Taksim’deki direniş ve greve giden Kamu emekçileri için yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüş Çift Kapı Meydanı’ndan Dağ kapı alanına doğru yüründü.

Yürüyüş saatinden önce, alan kamu emekçileriyle ve devrimci örgütlerle doldu, kitle halaylarla alkışlarla yürüyüş saatini bekledi. Yürüyüş sırasında ” Heryer Taksim Heryer Direniş, Yaşasın Devrimci dayanışmamız, Amed isyandır Taksime selamdır, Polis boş durma emekçiye çay doldur, Hükümet istifa ” sloganları atıldı.Eyleme PARTİZAN, YDK, YDG, ESP, EMEP, TKP’de destek verdi. Ardından da Dağ Kapı Meydanı’nında bir basın açıklamsı gerçekleştirildi. Yapılan açıklamada;

AKP Kadrosunu oluşturuyor

Bir taraftan kendi yandaşlarına kadro ve tayin terfi peşinde koşan AKP, bir yandan kendi zenginliklerine zenginlik katmak için her türlü hile ve oyuna başvurarak toplumu kandırmaya yönelik faaliyet içinde olan bu siyasi iktidar ve yandaşları, toplumsal muhalefetin tüm sorunlarını görmezlikten gelerek her türlü barışçı eylem ve etkinliğe şiddetle bastırarark toplumda muhalefeti ezerek adeta demokrasi katliamı yapmaktadır”

Meşru direniş

Ayrıca bugüne kadar biz kürtler ve emekçiler olarak Cudi de, Botan da , Dersim de ve bölgenin dört bir tarafında yakılan ormanlara karşı nasıl direndiysek bugün İstanbul Gezi Parkı’ndaki sökülen ağaçların sökülmemesi için aynı şekilde karşı çıkmamız meşrudur ve bu yakılan ve kıvılcıma neden olan bu eylemsellik tamamıyla 1 Mayısta Taksimdeki emekçilere uygulanan vahşet ve polis terörüne karşı emekçilerin ve ezilenlerin ötekileştiren toplumsal kesimlerin bir öfkesi olarak görülmeli” dedi ve devem etti.

Geleceksizleştirilmeye çalışılıyoruz

Yoksulluğun, adaletsizliğin hukuksuzluğun hüküm sürdüğü, emeğin hakkının yok sayıldığı bir ülkede yaşayan tüm kesimler gibiDSC 4997 biz kamu emekçileride geleceğe güvenle bakamıyoruz. Çünkü br insanın geleceğine güvenle bakabilmesi ancak kişinin gelirinin, sosyal güvenliğinin, sendikal hak ve özgürlüklerinin garanti altına alınmasıyla mümkündür.

Özellikle son 10 yılda esnek, performansa dayalı, kuralsız, güvencesiz istihdam katlanarak artmıştır. Kamunun toptan tasviyesinin hızlandırıldığı, özelleştirme ve taşeronlaştırma ile kamu yararının rafa kaldırmak istendiği koşullar yetmiyormuş gibi her gün hayata geçirilen yeni düzenlemelerle iş ve ücret güvencemiz adım adım yok edilmek istenmektedir. Hangi ad altında istihdam edilirse edilsin tüm kamu çalışanları günümüzün çağdaş köleliği dediğimiz 4/C’li istihdama doğru hızla sürüklenmektedir. Bu 4/C köleliğinin en kısa zamanda tümden ortadan kaldıran yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz” dedi ve ardından şunları ekledi;

Yandaş-Tüccar-CEO

Son olarak 15 Mayıs’ta AKP iktidarı tarafından TBMM’ye sevk edilen ” Hükümet memurluğu ” torba yasa tasarısı kamuda kariyer ve liyakat ilkelerini tamamen ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Ehliyetsiz, vasıfsız ama sadece yandaş olduğu için özel sektörden kamuya üst düzey yöneticiliğe atamanın önünü açan düzenlemeyle AKP’nin devletleşme sürecinin önündeki son engellerde ortadan kaldırılmak istenmektedir. Yandaş-Tüccar-Ceo takımının açıktan atamayla müdür, genel müdür, müsteşar makamlarına taşındığı bir kamu yapılanması yaratarak doğrudan kamu emekçilerini işa güvencesini hedef alınmaktadır” diyerek sonlandı.

Açıklamanın ardından kitle sloganlar atarak halay çekti.

 

[widgetkit id=153]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu