Güncel

Amed’te Cumartesi Anneleri eylemdeydi

“Kayıplar bulunsun failler yargılansın!” diyen Cumartesi Anneleri, kayıplarının akıbetini sormak için 227. kez Koşuyolu Parkı’nda buluştu.

İHD Amed Şubesi adına konuşan Şube Sekreteri Abdulselam İnceören Bugün 227. kez kayıplarımızı aramak için buradayız. Kayıplarımızın anneleri, çocukları, kardeşleri kayıpların kemiklerine ulaşıncaya kadar ve bunu yapanlardan hesap soruluncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz” diyerek,

Bugün köylerine, evlerine dönenlerin kemiklerle karşılaştığını dile getirdi.

Gezi’de devam eden direnişe değinen İnceören, yaşamını yitirenlerin olduğunu, 500’ün üzerinde yaralı olduğunu hatırlatarak, “Umuyoruz ki, en iyi şekilde halkın isteği doğrultusunda bir sonuç alınır”

227. haftada 1 Ocak 1993 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde kendisine ait Renault marka aracıyla birlikte kaçırılan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Hüseyin Yeşilmen’in hikâyesi anlatıldı.

Ardından eyleme destek vermek için orada bulunan Latin Amerikalı anneler adına söz alan Carmen Blanco şunları söyledi: “Bizler Latin Amerikalı kadınlar olarak 520 yıldır sizler gibi, kayıplarımız için yas tutuyoruz” dedi. Blanco, diktatörlük olan diğer tüm ülkelerde, insanların katledildiğini belirterek, Guatemala’yı örnek verdi.

“Biz bu deneyimle Kürt halkını anlıyoruz. Kayıpları için halen direniyorlar. Buradaki Barış Annelerimizin yanında olmak ve direniş göstermek istiyoruz” şeklinde konuşarak Cumartesi Annelerinin mücadelesine destek verecekleri söyleyerek sözlerini sonlandır.

Basın açıklaması yapıldıktan sonra, kayıp yakınları tarafından 20 yıl önce kaçırılarak kaybedilen Hüseyin Yeşilmen anısına yapılan 5 dakikalık oturma eyleminin ardından sonlandırıldı.

 

AMED YDK

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu