Güncel

Ankara’da kampanya çalışmaları

Yeni Demokrat Gençlik olarak “Tutsak öğrencilere özgürlük” şiarıyla başlatmış olduğumuz kampanya öncelikle faaliyetçilerle yapmış olduğumuz, kampanyayı politik içerik olarak nasıl dolduracağımız ve üniversitelerde nasıl çalışmasını yürüteceğimiz üzerine aldığımız toplantıyla başladı.

Toplantının ardından vakit kaybetmeksizin faaliyet yürüttüğümüz Ankara ve Hacettepe Üniversitelerinde öğrencilerin yoğun olduğu yerlerde asacağımız pankartları hazırlamamız kitlenin büyük ilgisini çekti.

Resimlerle, karikatürlerle ve şiirlerle yaptığımız tutsak öğrenciler sergisini, “Tutsak öğrencilere özgürlük için 1 Mayıs’ta alanlara” şiarıyla birleştirerek kampanya çalışmalarımızı 1 Mayıs çalışmalarıyla harmanladık.

Okullarda hafta içi her gün açtığımız stantlarla kitleyle iletişime geçmeye, insanlara tek tek sorup derdimizi anlatarak, ajitasyonlar çekerek stantlarda müzik açarak dergi ve gazetelerimizi de kitleye ulaştırarak kampanya çalışmalarını yürütüyoruz.

Stantta ayrıca Facebook’ta Ahmet Kaya’nın türkülerini paylaşmak “suç”, puşi takmak “suç”, İbrahim Kaypakkaya’yı anmak “suç”, Komünist Manifesto’yu okumak “suç”, Parasız eğitim istemek “suç”, Sivas’ı Gazi’yi Roboski’yi anmak “suç”… şeklinde hazırladığımız ve daha da çeşitlendirdiğimiz “suç delilleri” kitlenin yoğun ilgisini çekiyor.

Uzun bir süre gündemdeyken son dönemde gündemden düşürülmeye çalışılan tutuklu öğrencileri, tekrardan öğrencilerin gündemine getirmek için yapmış olduğumuz bu kampanya imza atanların “umarım faydamız olur” gibi yaklaşımlarıyla kampanyayı daha da anlamlı kılmaktadır. Standlarımızın önünden geçen bazı öğrencilerin “Kimler tutuklu ki?” gibi tepkiler veren ülke gündemlerinden bihaber olan kesimlerde bir farkındalık yaratmak açısından kampanyamızın önemi daha da artmaktadır.

Henüz kampanya çalışmalarımızın istediğimiz hareketlilikte ve yeterlilikte geçmediği açıktır. Ancak kampanyayla birlikte son dönemde yaşadığımız hareketsizliğimizi biraz olsun kırdığımız da bir gerçekliktir.

Yaptığımız toplantılarla eğitim çalışmalarıyla politik yönden de kendimizi geliştirdiğimiz bu süreçte önümüze tutuklu öğrencilere kitap gönderme, tutsaklar ve iletişime geçtiğimiz öğrenciler arasında mektuplaşma, kart gönderme gibi çeşitli çalışmalar koyduk. GelecekSizsiniz kampanyasında yakalamış olduğumuz ivmeyi bu kampanyamızda da yakalamak en geniş öğrenci kitlelerine ulaşmak için 20.yılımızda daha ısrarlı, cüretli ve kararlı olmalıyız. Bulunduğumuz her alanda “Tutsak öğrencilere özgürlük” şiarımızı yükseltmeli, zindanların yıkılıp tutsakların özgür olacağı bir dünya için mücadele yürütmeliyiz.

Ankara YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu