DünyaGüncel

ATİK VE UPOTUDAK | Politik tutsak Dimitris Koufontinas’ın talepleri derhal kabul edilsin

ATİK ve UPOTUDAK, Yunanistan’da bugün açlık grevinin 50. gününde olan politik tutsak Dimitris Koufontinas’la dayanışma mesajı yayınladı ve taleplerinin derhal kabul edilmesini istedi

16 yıldır kaldığı Korrydollas Hapishanesi’nden isteği dışında sevk edilen 17 Kasım örgütü tutsağı Dimitris Koufontinas’ın 8 Ocak’ta başlattığı açlık grevi kritik bir sürece girdi. 22 Şubat’tan bu yana su almayı da bırakan Koufontinas’la dayanışma içinde olduklarını söyleyen Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu ve Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi yaptıkları açıklamada Koufontinas’ın talebinin derhal karşılanmasını istedi.

23 Şubat’ta savcılığın Koufontinas’a zorla müdahalenin önünü açan bir karar alınmasına değinilen açıklamada, savcılığın bu kararla tüm dünyada işkence olarak kabul edilen açlık grevlerine-ölüm oruçlarına müdahaleyi” yasallaştırdığına değinildi ve bu kararın Koufontinas’ın hayatını kurtarmaya dönük olmadığının altı çizildi ve “Koufontinas’ın hayatını kurtarmak hiç de zor değildir; bir an önce ailesinin yaşadığı yere yakın olan Korrydallos Hapishanesi’ne sevkinin yapılması!” denildi.

Açıklamada son olarak, “ATİK ve UPOTUDAK olarak bir kez daha politik tutsak Dimitris Koufontinas’la dayanışma içinde olduğumuzu beyan ediyor, talebinin derhal yerine getirilmesini istiyoruz!” denildi.

Açıklamanın tam metni: https://www.atik-online.net/

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu