Güncel

Avukatlar Ankara’da yürüdü

Ankara: ÇHD’nin çağrısıyla buluşan onlarca avukat öğlen saatlerinden itibaren Ankara Adliyesi önünde toplanmaya başladı. Birçok ilden devrimci avukatların katıldığı basın açıklaması yapılarak Adalet Bakanlığı’na yüründü.

ÇHD adına Adliye önünde yapılan açıklamada; ”Her muhalif kesime saldırılan yöneldiği gibi devrimci avukatlara da saldırılar yönelmektedir,artık KCK gibi davalarda savunma hakkını savunmak zorunda bırakılıyoruz.” denerek faşizmin hukuka yönelik saldırganlığı kamuoyuna aktarıldı.

Toplumun yargı üzerinden şekillendirilmeye; aynı şekilde avukatların da yargı üzerinden itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını ifade eden devrimci avukatlar, açıklamalarında 1 Mayıs’ta İstanbul’da yaşanan polis terörünü de teşhir eden konuşmalar sonrasında sözlerini ”ÇHD 1978’den beri susmadı susmayacak, devrimci avukatlar yüz akımız ve onurumuzdur!” diyerek sonlandırdı.

“Tutsak avukatlara özgürlük”

Adliye önündeki basın açıklamasının ardından onlarca avukat görüşmek için randevu aldıkları Adalet Bakanlığı’na doğru yürüyüşe geçti.Yürüyüş esnasında sık sık ”ÇHD susmadı susmayacak”, “faşizme karşı omuz omuza”, “tutsak avukatlara özgürlük”, “faşizme karşı omuz omuza”, “baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.

Yürüyüş esnasında halka ajitasyon çekilerek tutsak avukatların Kürt ulusuna mensup ve diğer ezilen halklara mensup kişilerin, öğrencilerin, ezilenlerin ve aydınların haklarını koruduğu için tutsak edildiği ifade edildi. Tutsak edilen avukatların isimleri sayılarak ‘burada’ denildi.

Adalet Bakanlığı’nın önüne gelen kitle burada devrimci avukatlara yönelik baskıların kendilerini yıldıramayacağını ve ezilen her kesmin haklarının sonuna kadar sahiplenileceğini tekrar ilan ederek ÇHD’nin ve tüm devrimci avukatların faşizmin gözaltı, tutuklama yöntemleri ile yıldırılamayacağını ifade ettiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu