Güncel

BES 27 Şubat’ta grevde

H.Merkezi:KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) bugün (13 Şubat) sabah saatlerinde Pendik’te yaptığı basın açıklaması ile 27 Şubat’ta Türkiye genelinde greve gideceklerini duyurdu.

BES İstanbul 3 nolu Şube Pendik Vergi daireleri kompleksi önünde basın açıklaması yaptı. Eylem vergi dairesi önünde davul-zurna eşliğinde çekilen halaylarla başlası. Eylemde sık sık “Eşit işe, eşit ücret”, “Emeğe saygı istiyoruz”, “Sözleşmeli köle olmayacağız” sloganları atıldı.

Eylemde BES adına basın açıklamasını Şube Başkanı Salih AKSOY okudu. Aksoy, AKP Hükümetinin genel seçim öncesinde kendisine Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma yetkisi veren bir yasa çıkardığını hatırlatarak “Kamuda çalışma hayatını alt üst eden bu kanun hükmünde kararnameler arasında yer alan 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile “eşit işe eşit ücret” ilkesinin hayata geçileceği iddia edilmiştir. Ancak tüm eleştirilerimize rağmen 2 Kasım 2011 tarihili Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 666 Sayılı KHK ile çalışanlar arasındaki eşitsizlik daha da derinleştirilmiştir” dedi.

Aksoy açıklamada şu talepleri sıraladı; “Kamuda esnek çalışma ve istihdamda belirsizliğe son verilsin!, Rotasyon sürgündür, DURDURULSUN!, Kamu çalışanlarına ek ödeme adı altında yapılan her türlü ek ve yan ödemeler emekliliğe esas kazanca dahil edilsin!, İşkolumuzda gerek aynı işi yapan çalışanlar arasında ve gerekse de merkez kadrolar ile taşra arasında ücret adaleti sağlanarak eşit işe eşit ücret uygulansın, merkez-taşra, uzman olan-olmayan ayrımına son verilsin!, Maliye işkolunda, özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde giderek artan iş yoğunluğu nedeniyle, bugüne kadar iyileştirme mantığı ile ödenen fazla mesai ödemelerinin kaldırılması sonucu açığa çıkan gelir kaybı, seyyanen yapılacak bir artışla maaşlara dâhil edilsin ve kamuda zorunlu fazla mesai uygulamalarına son verilsin!, Son olarak kamuda olması gereken en düşük maaş konfederasyonumuz KESK tarafından hesaplanan yoksulluk sınırı olan 3.537 TL’ ye yükseltilsin!

Ayrıca eylem de sıralanan talepler için, 27 Şubat’ta BES Genel Merkezinin almış olduğu karar doğrultusunda greve çıkılacağı açıklandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu