Güncel

(Yenilendi) Binler İstiklal Caddesi’nde

İstanbul: Muhabirlerimizin bildirdiğine göre, İstiklal Caddesinde çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşan ve sayıları 200’ü bulan kitle, Gezi Parkında yaşanan saldırıları protesto etti. Polis ise kitleye gaz bombaları ile saldırdı.

Çatışmalar İstiklal Caddesi boyunca sürdü. Dağılan kitle bir kez daha toplanarak Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Taksim Meydanı’na çıkan ve saldırıya karşın yeniden toplanarak sayısı 200’ü bulan kitle “faşizme karşı omuza omuza”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep ya hiçbirimiz”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarını haykırarak Gezi Parkına doğru yürüdü.

Polis ise kitleye bir kez daha saldırdı. İstiklal caddesini adeta gaza boğan polise kitle alkış ve ıslıklarla tepki gösteriyor. Şu anda cadde üzerinde barikatlar kurulmuş durumda.

Kitle sık sık ‘Direne direne kazanacağız’ sloganlarını haykırıyor.

Polis çok sayıda eylemciyi gözaltına aldı.

istiklal-kitleselÖğrencilere çok saıda insan katıldı, İstiklal Caddesinde binlerce insan var.

Polis Taksim Meydanı’ndan Caddeye sürekli olarak gaz atıyor. Aralarında çok sayıda devrimci kurumun ve Partizan ile YDG’lilerinde bulunduğu kitle geri çekilmeden çatışıyor.

Polis saldırısı sırasında çok sayıda insan yaralandı.

Şu anda çatışmalr Taksim Meydanda ve meydan açıkan tüm yollarda devame diyor.

Taksim gaz bulutu altında. Polis bölgeden geçen herkese gaz sıkıyor. Gazdan çok sayıda insan fenalaştı, bayılanlar var.

–Saat 20.00 itibariyle muhabirlerimizden aldığımız bilgilere göre, polisin çok yoğun gaz sıkmasına, kitlenin üzerine panzer sürmesine ve ara sokaklarda TOMA’larla insan avına çıkmasına karşın binlerce insan İstiklal caddesinde direnmeyi sürdürüyor.

Taksim Meydanı’na çıkan bir alt sokaktan Galatasaray Lisesi’ne kadar hemen her yerde kitle devlet terörüne karşı çıkıyor, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Sık bakalım sık bakalım biber gazı sık bakalım delikanlıysan copu gazı bırak gel baklaım” sloganlarını haykırıyor.

Alanda çok sayıda yaralının ve gözaltının olduğu, ambulansların sokaklara girip çıktığıda aldığımız bilgiler arasında.

–Saat 21.00 itibariyle polis kitlenin üzerine ses bombası atmaya başladı. Devrimci güçlerin katılımında bir artış oldu, çatışmalar istiklal caddesinde devam ediyor. Saldırılara rağmen kitle hala geri çekilmiyor. Cihangir ve Osmanbey’de toplanan kitle Taksim’e doğru yürüyşe geçti. Onbinlerce insan polis barikatlarını geçti.

—Saat 22.00 itibariyle onbinlerce insan İstiklal Caddesi ve Taksim’e çıkan sokaklarda polisle çatışıyor. Taksim “vali istifa” sloganlarıyla inliyor. Kitle ile polis arasında birkaç metre mesafeden çatışmalar yaşanıyor. Devrimci güçlerin en önde yer aldığı barikatları polis yıkamıyor. Cadde alkış ve ıslık sesleriyle inliyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

 

 

 

[widgetkit id=121]

 

[widgetkit id=123]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu