Emek

Birleşik Metal-İş’ten THY grevine destek

İstanbul: Bugün (23 Mayıs) THY grevinin 9. gününde DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası direnişteki işçilere destek ziyareti yaptı.

Grev yerine, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Direnen işçiler yalnız değildir” sloganlarıyla yürüyen Birleşik Metal-İş üyeleri yürüyüşte, “THY işçisi yalnız değildir” yazılı pankart açtı. Direnişte ki işçiler desteğe gelen işçileri sloganlar ve alkışlarla karşıladı.

Grevdeki işçiler adına konuşmayı Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin yaptı. Ayçin konuşmasına, sendika yöneticilerini ve işçileri selamlayarak, desteklerin direnişe güç kattığını belirterek başladı. Ayçin, grev hakkında medyada çıkan haberlerin yalan yanlış olduğunu, kendilerinin izole edilmek istendiklerini söyledi. Ayçin konuşmasında kendilerinin uzlaşmadan yana olduklarını THY’de talepleri karşılayıp, uzlaşırsa direnişin sonlanacağını söyledi.

Ayçin’in ardından Birleşik Metal-İş Sendikası Başkanı Adnan Serdaroğlu bir konuşma yaptı. Direniş başarılı olursa Türkiye işçi sınıfı mücadelesinin hanesine artı olduğunu söyleyen Serdaroğlu, hava işçilerinin direnişlerini sonuna kadar destekleyeceklerini belirtti. Çaykur’da grevi kırmak için 25 milyon lira harcandığını belirten Serdaroğlu “yasa dışı grev kırıcılığı yaptılar” dedi ve devamında, THY grevinde de aynısının yapılmaya çalışıldığını belirtti. Serdaroğlu devamında, direnişteki işçilerin yalnız THY yönetimine karşı değil aynı zamanda konfederasyonları TÜRK-İŞ’e karşıda direndiklerini söyledi. Türk-İş’in direnişe destek olmak yerine, grevin başarısız olmasını istediğini belirten Serdaroğlu, direnişin başarısız olması durumunda bundan Türk-İş’in ve özelde Mustafa Kumlu’nun da sorumlu olacağını söyledi. Ayrıca Serdaroğlu konuşmasında Birleşik Metal-İş Sendikası olarak önümüzdeki hafta grev kararı alacaklarını duyurdu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu