Manşet

“Bu topraklar hiçbir annenin çocuğu için güvenli bir yaşam olmayacak”

İstanbul: Cumartesi Anneleri 424. kez Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yaparak, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sordu.

Kayıpların fotoğraflarının ve karanfillerinin taşındığı eylemde bu hafta Halil ve Kasım Alpsoy kardeşler gündemleştirildi.

Eylemde kayıp yakınlarından Kenan Bilgin’in kardeşi İrfan Bilgin, Tolga Baykal Ceylan’ın annesi Kadriye Ceylan, Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, Halil Alpsoy’un oğlu Serdar Alpsoy söz alarak birer konuşma yaptılar. Ayrıca Kasım Alpsoy’un oğlu Mehmet Alpsoy’un mektubu okundu. Konuşmalarda, devletin annelere yaşattığı acılara değinilerek, ‘kayıplarımız bulununcaya kadar bizim böyle bir anneler günümüz olmayacak’ şeklindeydi.

Bu hafta ki eylemde Cumartesi Anneleri adına basın açıklamasını Meral Çıldır okudu. Çıldır açıklamada, hükümetlerin geçmişten kendilerinin sorumlu olmadığı şeklinde ki konuşmalarına dikkat çekerek, “iktidarların, ‘bizim zamanımızda olmadı’ savunması evrensel hukuk karşısında geçersizdir” dedi. Konuşmasının devamında, Halil ve Kasım Alpsoy’un gözaltına alınıp, kaybediliş süreçlerini anlatan Çıldır, sorumluların dönemin yetkilileri olduğunu vurguladı. Çıldır, yarın anneler günü olduğunu ve Roboski katliamının 500. Günü olduğunu hatırlatarak, “Devlet eliyle çocukları kaybedilen, katledilen, devletin savaş uçaklarıyla çocukları paramparça edilen annelere yaşatılan acının hesabı verilmeden, bu topraklar hiçbir annenin çocuğu için güvenli bir yaşam olmayacak” dedi.

Eylem 425. haftaya çağrı ile sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu