Manşet

Bursa’da Kaypakkaya Anması

Bursa: Katledilişin 40.yılında komünist önder İbrahim Kaypakkaya ülkenin birçok yerinde olduğu gibi Bursa’da da gerçekleşen bir yürüyüş eylemi ile anıldı.

18 mayıs saat 18.30’da Osmangazi metro istasyonu çıkışında toplanan Partizan, DHF,BDSP,SODAP,SDP,ESP kurumlar buradan ‘’katledilişinin 40.yılında İbrahim Kaypakkaya’yı anıyoruz; bu çelik aldığı suyu unutmayacak’’ pankartını açarak; ’’İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür!”, “mayıs şehitleri ölümsüzdür!”, “devrim şehitleri ölümsüzdür!”, “yaşasın devrimci dayanışma!”, “bedel ödedik bedel ödeteceğiz!”, “faşizme karşı omuz omuza!”, “katil devlet hesap verecek!”, “yaşasın halkların kardeşliği!”, “Suriye halkları yalnız değildir!”, “emperyalistler, işbirlikçiler Ortadoğu’dan defolun!’’ slogan ve alkışlarla Kent Meydanı’na yürüdü.

         Komünist önder İbrahim Kaypakkaya şahsında tüm devrim şehitleri anısına 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. Ardından kurumlar adına basın açıklaması yapıldı. Açıklamada başta komünist önder İbrahim Kaypakkaya olmak üzere 18 Mayıs’ta Ferhat Kutay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin, Meçmi Öner Diyarbakır zindanında ihanete ve teslimiyete karşı bedenlerini tutuşturarak faşizme karşı direnenlerin; 1 Mayıs şehitleri “Yasasın tam bağımsız Türkiye! Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği! Kahrolsun emperyalizm!” şiarı ile haykıran Deniz, Yusuf, Hüseyin 6 Mayıs idam sehpalarını tekmeleyerek sloganlarla meydan okuyanların;31 Mayıs zulme isyan eden Sinan, Alparslan, Kadir’in Nurhak dağlarında katledilenlerin direnişleri ve fedakarlıkları halkımızla paylaşıldı.

İbrahim Kaypakkaya’nın kitle çalışmaları, işçi direnişlerindeki çalışmaları ve Kürt ulusunun kendi kaderini tayin hakkı üzerindeki düşünceleri kamuoyuna duyuruldu. Antakya/Reyhanlı İlçesinde 13 Mayıs günü iki ayrı noktada yaşanan patlamada onlarca insan yaşamını yitirmesi, yüzü aşkın insan yaralanması ve Reyhanlı’daki bu katliamın, Türk devletinin Suriye’de emperyalistlerin taşeronluğunu yaptığının ürünü olduğu. Katliam ve sömürüye karşı nerede direniş ve mücadele varsa orada olacağız, mücadele edeceğiz mesajı verildi.    

             Buradan haykırıyoruz, İbrahim Kaypakkaya şahsında devrimci, komünist önderlerin ve mayıs şehitlerinin mücadele ruhunun mücadelemize ışık tutacağına mücadelelerini mücadelemizde yaşatacağımıza söz veriyoruz.

[widgetkit id=105]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu