Emek

Bursa’da THY grevine destek eylemi

Bursa: THY’de toplu sözleşmede uzlaşma sağlanmadığından dolayı, Hava-İş Sendikası öncülüğünde 15 Mayıs günü grev başladı.

23 Mayıs günü dayanışma amacıyla BATİS, BAMİS, BDSP, ESP, PARTİZAN, SDP Fomara Meydanı’nda toplanarak “THY Greviyle Dayanışmaya” yazılı bir pankart açarak basın açıklaması eylemi gerçekleştirdi.

 

“305 işçi geri alınsın”

Kurumlar adına yapılan açıklamada “THY işçileri, yönetimin sendikal kazanımları yok ederek uçuş personelini özel havayollarındaki gibi çok daha düşük ücret ve ağır çalışma koşullarına zorlamasına karşı üretimden gelen gücünü kullandı. Temel talep ise önceki sözleşme döneminde atılan 305 işçinin geri alınmasıdır” denildi.

 

“Medya da seferber oldu”

Ayrıca açıklamada “THY yönetimi, polis kuşatmasıyla greve çıkan Hava-İş Sendikası ve grev gözcüleri üzerinde büyük bir baskı uyguladı. Grev gözcülerinin yanına çevik kuvvet polislerini dikti, sendika yöneticilerinin THY’deki grev yerlerine gitmesi engellendi. Greve katılacak uçuş personeli, işten çıkarılmakla tehdit edildi. Toplu sözleşme kapsamı dışında part-time çalışan ve tam anlamı ile gerekli eğitimi almayan personeli uçuşa yönlendirdi. Bunu yaparak uçuş güvenliğini de hiçe saydı. Medya da seferber oldu. Greve katılımın olmadığını, uçuşların aksamadığını söyleyerek yılgınlık yaratmaya çalıştılar. Ama tüm bu baskılara rağmen uçuşların aksamasını ve greve katılımın her geçen gün artmasını engelleyemediler” denildi.

 

“THY işçilerinin Bursa’daki sesiyiz”

Bizler de grev silahını kuşanan onurlu THY işçilerinin ve direnen işçilerin yanında olduğumuzu belirtiyor, onların mücadelelerinin sesini Bursa’da yankılandıracağımızı belirtiyoruz” denilen açıklamada kitle eyleme “THY Grevi Kazanacak, Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “THY İşçileri Yalnız Değildir”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz” vb. slogan ve alkışlarla destek verdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu