Emek

Çapa işçileri “İşimi istiyorum” dedi

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde çalışan yüzlerce işçinin işten çıkartılmasına tepki gösteren Çapa Kampüsü Meclisi ve Taşeron İşçileri Derneği (TAŞİŞDER) hastane bahçesinde bir yürüyüş düzenledi.

Çapa’da çalışan taşeron işçileri, öğrenciler, asistanlar, sağlık işçileri ve öğretim üyelerinden oluşan Çapa Kampüsü Meclisi ve TAŞİŞDER, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla düzenlediği eylemde işten çıkarılan 115 işçinin işe geri alınması talebini dile getirdi.

Daha önceden işten çıkarılan taşeron işçiler için kurulan direniş çadırı önünde biraraya gelen işçiler ve işlere destek veren devrimci, demokratik, ilerici kurumlar, “Taşeron sistemi ne son verilsin. Herkese güvenceli iş güvenceli gelecek” yazılı pankart açtı. Buradan, dekanlık binasına doğru yürüyüşe geçen işçiler, sık sık, “Sağlıkta taşeron ölüm demektir“, “Ekmek yoksa adalet yoksa barış da yok”, “Sağlıkta taşeron ölüm demektir“, “Tersane işçisi köle değildir” ve “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganları attı.

Yürüyüş sırasında işçilere hasta ve hasta yakınları da destek verdi. Yürüyüşün ardından Dekanlık önüne ulaşan işçiler, “İşimi istiyorum” yazılı siyah çelengi, çok sayıda ÖGB arasında, binaya bıraktı.

Ardından basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı TAŞİŞDER’den Kadir Ağsu okudu. Taşeronluk sisteminin sorumluluklarının asıl patronun sorumluluklarından kaçmasını sağlayan, “hileli işçi çalıştırma” olduğunu ifade eden Ağsu, bu sistemin İş Yasası’nda yasaklanmış olduğunu söyledi. Ağsu, Çalışma Bakanlığı’nın raporunda da taşeron çalıştırıldığının olduğunu söyledi.

14 Mart 2012 Tıp Bayramını buruk bir bayram olarak hatırlayacaklarını dile getiren Ağsu, “Bu tarih aynı zamanda taşeron işçisinin yeniden doğuşu, dirilişi ve mücadelesinin ilan edildiği tarih olacak. Tüm işçileri birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Taşeron işçileri boyun eğmeyecek. Herkese iş, iş güvencesi, güvenceli gelecek istiyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu