Güncel

Cumartesi Anneleri: 411. Hafta

İstanbul: Kaybedilen yakınları için alanlarda olan Cumartesi Anneleri; bu gün de gerçekleştirdikleri basın açıklaması ile devletten kayıpları sordu. Her cumartesi Galatasaray Lisesi önünde buluşan kayıp yakınlarının eyleminde 411. haftaya gelindi.

411. hafta eylemi; Amed’in Kulp ilçesi Yaylacık Köyünde ikamet eden Muhterem Ayato’ya adandı. Ayato’nun hikayesinin anlatıldığı eylemde; Silvan ilçesinden evine giderken Malabadi Köprüsünde gözaltına alındığı ve 28 gün işkencede kaldığı belirtildi.

Bir diğer konuşmayı da; 1994 yılında Urfa Siverek’de kaybedilen Hüseyin Taşkaya’nın oğlu Şerif Taşkaya yaptı. Taşkaya konuşması sırasında; 19 yıldır babasını aradıklarını ve bir mezar taşına hasret kaldıklarını belirtti. “sizden bir şey istemiyoruz. Sadece kayıplarımızı verin yeter” diyerek sözlerini sonlandıran Şerif Taşkaya’nı ardından ise; 19994 yılında İstanbul’da gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun kürtçe bir konuşma yaptı.

Daha sonra ise basın açıklamasını İHD İstanbul Şubesi adına Fadik Temizyürek okudu. Okunan metinde; “kayıplarımızın akıbetini kamuoyundan gizleyerek, faillerini cezadan muaf tutarak hukuksuzluğu adaletsizliği derinleştiren bu rejimi, destekleyen tüm kurumlar yalnız bizim nezdimizde değil, insanlığın vicdanında da meşruiyetini kaybetmiş olacaktır.” denilerek bir sonraki hafta yine ayını satte aynı yerde buluşmak üzere eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu