Emek

Dersim’de KESK’e yönelik engellemeye protesto

Dersim: Meclis Genel Kurulu’nda konuşulmaya başlanan 4+4+4 eğitim tasarısı üzerine KESK tepkisini göstermeye devam ediyor.

AKP, dinsel muhafazakâr, piyasacı içeriğe sahip eğitim sistemi kuruyor. İlköğretimin ‘devlet okullarında parasız olduğu’ ifadesi yasa maddesinden çıkarılıyor. Çocuk gelinler sorununa çözüm getirilmiyor. Çocuklarımız işçileştiriliyor; daha fazla sömürülmenin yolu açılıyor. Dershane sektörü büyütülüyor. Sınava hazırlanma yaşı düşürülüyor. Okula başlama yaşı düşüyor” diyen KESK 4+4+4’e karşı 28-29 Mart’ta grevdeydi.

28 Mart Çarşamba günü saat 11.30’da Sanat Sokağı’nda toplanıldı. Sanat Sokağı’nda toplanan kitle “AKP’nin eğitimi piyasalaştırmasına ve muhafazakârlaştırmasına izin vermeyeceğiz. Karanlığa teslim olmayacağız” pankartı arkasında yürüyüşe geçti.

Kitle “Gerici, ırkçı eğitime son”, “Direne direne kazanacağız”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz” vb. sloganlar eşliğinde Yeraltı Çarşısı üzerine gelindi.

Yapılan basın açıklamasında Ankara KESK tarafından yapılacak basın açıklamasına katılmak istenen KESK’liler hukuksuz bir şekilde engellendiğine ve bazı illerde polisin saldırısına maruz kalındığına değinildi. Başbakanın “Dindar nesil yetiştirmek istiyoruz” söyleminin ardından “4+4+4” şeklinde çıkarılan kanun teklifinin Meclis Eğitimi Komisyonu’nda yaşanan kavga ve zorbaca tavırlarına da vurgu yapılan açıklamada “AKP hükümeti düzenlemeyi yaşattırmak için ne kadar kararlı olduklarını gösterdi” denildi.

Yine 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası’nda değişiklik yapılmasına ilişkin olarak da “Tasarının 2821 ve 2822 sayılı yasaların birleştirilmesiyle oluşturulan Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı da emekçilerin örgütlü güçlerine, sendikalarına yapılan saldırıların bir parçasıdır” denildi.

Gerçekleştirilen oturma eylemi ve slogan eşliğinde eylem sona erdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu