Manşet

Dersimliler İstanbul’da CHP’ye yürüdü

İstanbul: 4 Mayıs 1937, tarihe düşülmüş kara bir nottur. Tam bu tarihte toplanan dönemin Bakanlar Kurulu, Dersim’e “harekat” kararı almış ve bu kararın ardından Dersim topraklarına giren TC, yıllarca izi silinmeyecek/travma yaratacak bir katliama imza atacaktı.

Binlerce Dersimli katledildiği, yakıldığı, bombalandığı, kimyasallarla öldürüldüğü, tecavüze uğradığı; Laç Deresi’nin kan akıp, Munzur topraklarının kan koktuğu bir “harekat” olacaktı.

4 Mayıs günü karar altına alınan bu “harekat”; katliamlarla sınırlı kalmayacak binlerce Dersimli evinden, ocağından, toprağından edilecek; diğer illere sürgüne yollanacaktı. Sayısı bilinmeyen Dersimli çocuklar, ailelerinden koparılarak “Türk-Sünni” kişilere evlatlık verilerek “beyaz soykırım” uygulanacaktı.

İşte bu yüzden 4 Mayıs tarihe düşülmüş kara ve hesabı sorulacak bir nottur!

 

“Katil devlet, katil CHP!”

7 haftadır her Perşembe günü Galatasaray Lisesi önünde buluşarak “Canê maê ke be gonî be kefen şîye tariê mare ra u roştiê (Toprağa düşen kefensizlerimiz karanlığı aydınlatan ışığımızdır)” diyen Dersimliler, son eylemlerini CHP İl binasına gerçekleştirdikleri bir yürüyüşle yaptılar.

Munzur Çevre Derneği, Munzur Kültür Derneği, Dersim Gazetesi, Seyit Rıza İnsiyatifi, Alibeyköy Dersimlileri Derneği ve Pertekliler Derneği tarafından düzenlenen eyleme aralarında Partizan’ın da bulunduğu birçok kurum destek verdi.

Yürüyüş sırasında en önde Seyit Rıza’nın resmi ve taleplerinin olduğu pankart açılan eylemde, “Katil Devlet” yazısı tek tek taşındı. Oldukça kitlesel olan yürüyüşte yol boyunca “Katil devlet, katil CHP”, “Katil devlet, katil AKP”, “Dersim ismi geri verilsin”, “Roboski’den Dersim’e katliamcı devlet hesap verecek”, “Dersim halkından özür dilensin” şeklinde slogan atıldı.

İstiklal Caddesi üzerindeki CHP binasına gelindiğinde CHP binasından eylemcilere karanfil atılması, kitlede tepkiye yol açtı. Kitle, “Bu harekat olmasa Tunceli Ortaçağ’da kalırdı” diyen CHP zihniyetinin bu ikiyüzlü tavrı karşısında karanfilleri yuhalamalarla karşıladı.

CHP il binası önünde yapılan ilk konuşmada “Bize karanfil atmayın. Bizi artık ‘oy deponuz’ olarak görmekten vazgeçin” denildi. Ardından açıklamaya geçildi. Burada kitle adına açıklama yapan Hüseyin Güngör, “Kimse acılarımızı istismar etmesin” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından BDP İstanbul Eşbaşkanı Asiye Kolçak ve HDK Halklar ve İnançlar Komisyonu üyesi Ferhat Tunç da birer açıklama yaptı.

Eylem sloganlarla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu