Emek

DHL Patronun Saldırılarına Karşı Eylem Günü!

Bursa: Alman sermayeli DHL Patronu Türkiye’nin birçok yerinde faaliyet yürütmektedir. Kurulu olan bu iş yerlerinde çalışan işçiler daha insanca bir yaşam için TÜMTİS sendikasına üye oldular. Ancak bunu kabullenmeyen Patron sendikal faaliyetti engellemek için işten atmalar Patron ve hükümet yanlısı Öz Taşıma-iş Sendikasına üye yapmak gibi saldırılarını devam etmektedir.

Bu saldırılara karsı başta TÜMTİS sendikası ve işçilerin direnişinin 284 gününde ITF(Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu) Küresel Dayanışma Günü ilan etti. Bursa’da da Nilüfer İlçesinde faaliyette bulunan DHL iş yerinde TÜMTİS Sendikası örgütleme çalışması yürütmektedir. Ancak patron TÜMTİS Sendikası yerine işçilerin Öz Taşıma-iş Sendikasına üye olması konusunda baskı yapmaya çalışmaktadır. TÜMTİS Sendikası işyeri önünde 26 Mart günü basın açıklaması eylemini gerçekleştirdi.

Basın açıklamasının okuyan TÜMTİS Bursa Şube Başkanı Özdemir Aslan, “DHL işvereni bu mesajı doğru okumalıdır. Bu sorunu sendikamızla görüşerek çözmekten başka bir yol yoktur. İşverenin, DHL’deki direnişimizin 180. Gününde Öz Taşıma-iş işyerine davet ederek sendikal örgütlenmemizi bölmeye çalışan oyunu da tutmayacaktır. İşveren işçi düşmanlığına devam ettiği sürece dünya işçilerinin kararlığı ve dayanışmasını karşısında bulacaktır” dedi. Kitle “DHL’ye sendika girecek başka yolu yoktur”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “sendika haktır engellenemez”,“yaşasın örgütlü mücadelemiz” vb sloganları ve alkışlarla eyleme destek verdi.

Eyleme Türk-İş bölge ve bağlı sendika şube yöneticileri, devrimci demokrat ilerici kurumlar ve siyasi parti temsilcileri de eyleme destek verdiler.

 

 

 

  

    

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu