Manşet

Dicle’de çatışma 3. gün de sürdü

Amed: Bu sabah “Hizbullah taraftarlarının” sınavdan çıkan öğrencilere polisle birlikte saldırmasının ardından üniversite yine karıştı. Bu sivil faşistlerin polisle birlikte saldırması üniversite öğrencilerinde büyük bir öfke uyandırmış durumda. Gün boyu yaşanan çatışmalarda 50’den fazla gözaltı oldu. 2’si ağır toplam 6 kişi de yaralandı.

Bugün (10 Nisan) öğle arası, günlerdir süren faşist saldırıları kınamak adına bir basın açıklaması gerçekleştirilecekti. Basın açıklamasından önce polis “olaylara katıldıkları” gerekçesiyle öğrencileri gözaltına almaya çalıştı. Bu sırada yaşanan çatışmalarda onlarca öğrenci gözaltına alındı.

Gözaltıları protesto eden öğrenciler Fen-Edebiyat Fakültesi önünde tekrar toplandı. Derslerinden çıkan öğrenciler de fakülte kapılarına gelerek zılgıtlarla, sloganlarla arkadaşlarının yanlarında olduklarını gösterdiler.

Öğrencilerin toplanmasıyla birlikte basın açıklamasına geçildi. Basın açıklamasını BDP Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk gerçekleştirdi.

 

“Olayların arkasında bir güç var”

Tuğluk öğrencilere sahip çıkılacağının bilinmesi gerektiğini vurgularken; Amed’de çok ciddi bir gerginliğin olduğunu ve böyle devam etmesi üzerine halkın da sahip çıkacağını söyledi.

Olacaklardan sorumlu olan Rektör başta olmak üzere taraf tutan ve bu olayların büyümesini önünü açan tahrik eden güvenlik güçleri olmuştur. Ve biz de öğrenci arkadaşlarla burada onlarla birlikte olacağız. Onları yalnız bırakmayacağız.

Biz yaşananların münferit olmadığı düşüncesindeyiz. Yaptığımız tespitler, gözlemler de bu yönde zaten çeşitli görüşmeler de yapılıyor DTK tarafından ve arkasında bir gücün olduğunu düşünüyoruz. Bunun sadece öğrenciler arasında oluşan bir şey olduğu kanaatinde değiliz. Bu olayın bu kadar büyümesi altında başka nedenler olduğunu düşünüyoruz. Bunu tehlikeli görüyoruz.

Zaten ifade ettiğimiz gibi barışın çözümünü tartıştığımız bir noktada daha tartışmanın olması gereken böyle bir gerginliğin yaşanmasından son derece rahatsızız. Fakat bitirmek için herkesin çaba sarf etmesi gerekiyor. Yani şu anda gözaltılar olduğu zaman biz bu öğrencilere bir şeyler anlatmakta zorlanıyoruz doğrusu” diyerek yaşananları anlattı.

 

Fakülte ablukaya alındı

Basın açıklamasından sonra polis slogan atan öğrencilere saldırdı. Fakülte içine doğru geçmeye çalışan öğrencilerin peşinden fakülte içerisine giren polis, burada öğrencileri gözaltına almaya çalıştı. Öğrencilerin tepkisiyle karşılaşan polis, fakülte içerisini boşaltarak, fakültenin çevresini ablukaya aldı. Ablukanın kaldırılması için görüşmeler yapan BDP Amed İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt ve Aysel Tuğluk’un çabaları sonuç vermedi. Sürekli bir gerginlik hali yaşanıyordu.

Daha sonra alana BDP’li Selahattin Demirtaş, Ayla Akat Ata ve Nursel Aydoğan’ın gelmesiyle tekrar başlayan görüşmeler bu sefer sonuç verdi. Polisin kurduğu barikat fakülte çevresinden kaldırıldı.

Öğrencilerle konuşup dışarıda emniyetli bir ortamın sağlandığını söyleyen BDP Milletvekili Ayla Akat Ata, fakülte içinden öğrencileri dışarı çıkardı. Dışarıya çıkan öğrenciler hazır bekletilen belediye otobüslerine binerek BDP Amed İl Başkanlığa doğru harekete geçti. İl başkanlığına gelen öğrencilerle bir konuşma yapan Zümrüt “sürecin hassasiyeti göz önünde bulundurularak, direnişin sahiplenilmesi gerektiğinden” bahsetti.

Fakülte bahçesinde öğrencilerin kovalanırken düşürdükleri çantalar bomba şüphesiyle fünye ile patlatıldı.

 

[widgetkit id=13]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu