Emek

Direnen Hey Tekstil işçilerine bir dava açıldı!

H.Merkezi: Direnen Hey Tekstil işçileri polis saldırısında sonra şimdi de haklarında dava “kanunsuz gösteriye ve silahsız toplantıya katılmaktan dava açıldı.

Maaşları verilmeden ve tazminatsız olarak işten çıkarılan Hey Tekstil işçileri bir yıldan fazladır direniyor.

Direnişleri sırasında çeşitli eylemlerde polis saldırısına maruz kalan işçiler, kendilerine şiddet uygulayan polisler hakkında şikâyetçi oldu. Ancak polisler hakkında “alışık” olduğumuz üzere hiçbir işlem yapılmazken, işçiler hakkında “kanuna aykırı yürüyüş yapmaktan” ve “silahsız toplantı” yapmaktan dava açıldı ve 28 Mayıs günü görüldü. İstanbul 12. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davaya katılan direnişçi işçi Zeki Gördeğir, her gün yaptıkları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) önündeki eylemlerin birinde kitle dağılırken polisin saldırdığını belirterek, polisin işçilere biber gazı ve coplarla saldırdığını söyledi.

Direnişçi işçiler, Mahmut Koç, Ercan Tilmaş, Ali Bircan, Meral Özyürek, Burak Kesgin, Aysu Baykal, Zeynep Gültekin, Adil Kayam, Vural Küçükoğlu, Zeki Gördeğir ve İrfan Erdemcikanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen dağılmamak” iddiasıyla 3 yıla kadar hapisle yargılanıyor.

Bilindiği gibi hey Tekstil işçilerinden Ali Ekber Alp’in kızı Dilan’ın 1 Mayıs’taki saldırılarda yaralanmış ve bunu protesto etmek isteyen işçilere yine polis saldırmıştı. Direnişçi işçiler 450’leri geçen direnişlerinde, mücadeleye devam ediyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu