Güncel

Ebru Timtik anısına verilen ilk ödül

Ebru Timtik'in anısına “Adil Yargılanma Günü”nde verilen Ebru Timtik Ödülleri’nin ilki Timtik'e verildi.

Avukat Ebru Timtik’in adil yargılama talebiyle girdiği ölüm orucunda 27 Ağustos 2020’de ölümsüzleşti.

Timtik’in yaşamını yitirmesinin ardından dünyanın birçok ülkesinden hukuk örgütleri, 14 Haziran’ı “Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü” ilan etti. 14 Haziran’da bu yıl ödül Ebru Timtik’e ithaf edildi. Her sene verilmesi planlanan Ebru Timtik ödüllerinin de ilki online gerçekleştirilen bir etkinlikte Timtik’e verildi.

Banu Güven’in moderatörlüğünde ilk sözü Hukukçular İçin Hukukçular Derneği Başkanı Irma van der Berg aldı.

2019 yılında 18 avukat, uzun yıllara varan cezalar aldıktan sonra, Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın açlık grevi yapmak zorunda kaldıklarını ve eylemde Ebru Timtik’in yaşamını yitirdiğini belirten Van Der Berg “Ebru Timtik gibi insanlar bize umut ve ilham veriyor, biz de her yıl Ebru Timtik adına bu şekilde ödül vererek bu ilhamı insan hakları savunucularına vereceğiz” dedi.

Ardından konuşan Birleşmiş Milletler (BM) Bağımsız Yargıç ve Avukatlar Özel Raportörü Diego García-Sayán şunları söyledi:

“Bugün Türkiye’de adalet sistemi konusunda ciddi bir başarısızlıkla karşı karşıyayız. Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın gerçekleştirdiği eylem büyük bir cesaret eylemi, birçok insana cesaret verdi. Türkiye’de tutarlı bir yargılamanın ve yargılama bağımsızlığının ortadan kaldırıldığını söylemek mümkün. ‘Terörle mücadele’ adı altında, insanların baskı altına alınması, insanların öldürülmesi çok yüksek orandadır. Yargının bağımsızlığı ve adil yargılanmanın sağlanması demokratik toplumun gereğidir. Bu yalnızca hukukçuların güvenceleri için değil halkın korunması için önemlidir. BM Hukukçuların Bağımsızlığı Özel Raportörü olarak Türkiye’de hukukçuların uğradığı baskıların yaygın olduğunu ifade etmek isterim. Ebru Timtik Adil Yargılanma Hakkı Ödülü’nün başlatılmış olması bu yolda atılmış önemli bir adımdır.”

Etkinlikte Fransız avukat Patrick Henry, gazeteci Sarah Clarke ardından Ebru Timtik ödülü avukat Dominique Attias tarafından Timtik’e ithafen avukat Seda Şaraldı’ya verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu