Güncel

“Eşkiya LİMAK’a Dersim’de geçit yok”

H. Merkezi: Munzur Koruma Kurulu ve Peri Suyu Koruma Platformu üyeleri, Danıştay kararına rağmen LİMAK isimli şirketin Peri Vadisi’nde Pembelik Barajı çalışmalarına fiili olarak devam etmesini protesto etmek amacıyla şirketin önünde eylem gerçekleştirdi.

Bugün (8 Nisan) İTÜ Maslak Kampüsü önünde biraraya gelen kitle, Veko Giz Plaza içinde bulunan LİMAK’ın önüne kadar yürüdü. eylemde “İşgalci Limak Dersim Peri’de acil kamulaştırmayla savaş hukukuyla el koyduğun topraklarımızı vermeyeceğiz” pankartı açıldı.

Peri suyunda göç istemiyoruz“, “Munzur darda Peri isyanda”, “İşgalci LİMAK topraklarımızdan defol“, “Peri darda halk ayakta”, “Eşkiya LİMAK’a Dersim’de geçit yok” dövizlerinin taşındığı yürüyüşte, “Peri özgürdür özgür akacak“, “Direne direne kazanacağız”, “Hırsız LİMAK Peri’yi terk et“, “İşgalci Limak elini Peri’den çek”, “Baraj yapma yıkacağız başına“, “Nihat Özdemir naleti şero tu” gibi sloganlar atıldı.

Veko Giz Plaza’nın önüne gelen grup adına konuşan Munzur Koruma Kurulu Sözcüsü Hasan Şen, şirket sahibi Nihat Özdemir’in bir daha Dersim’e girmeyeceklerine dair söz verdiğini ancak, bu sözlerini çiğnediğini ve Danıştay kararına rağmen, fiilen çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Eylemde toprakları tel örgülerle kapatılan 77 yaşındaki Hasan Akyol ile 75 yaşındaki Elif Akyol da söz alarak yaşadıklarını anlattı. Akkuş (Paş) Köyü’nden Hasan Akyol, “Hükümet ‘biz fakirden yanayız’ diyor. Madem öyleyse neden bizi yok ediyor? Ben 8 çocuk babasıyım, 77 yaşındayım. Bizin köylerimize tel örgüsü çekilirken karakol üstümüzde bunu görüyordu. Niye bu şirket özel ordu kurdu, zorla, kaleşnikofla etrafımızı çeperledi. Bu halk mağdur oluyor, devlet mi kar ediyor?” diye konuştu.

Elif Akyol da, köylerin etrafına tel örgü kurulmasının asıl amacının Dersim halkını birbirinden koparmak olduğunu söyledi. Bu şekilde köylülerin birbirinden ayrılmasının istendiğini ifade eden Akyol, “Kardeşler, amcalar, bacılar hepimiz birlik olalım buna imkan vermeyelim. Çevremizi tel örgüyle sarıp bizi bir çeperin içine bırakmışlar. Bu bir yerde hiç görülmüş müdür hiç? Bu sadece Peri’yi kapatmak ve köylüleri birbirinden uzaklaştırmaktır. 38’de bizi ayırdılar, sürgüne gönderdiler, yine ayırmalarına izin vermeyelim” çağrısı yaptı.

Eyleme Munzur Çevre Derneği, Munzur Kültür Derneği, Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu ve Kay-Der de destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu