Manşet

Erzingan’da çalışmalarımız devam ediyor

Erzingan: 1 Mayıs ve Kaypakkaya kampanya çalışmaları tüm coşkusu ile devam etmektedir. 21 Nisan günü 1 Mayıs çalışmaları ve komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın 40. ölümsüzlük yıldönümüne özgülenen kampanya çalışmaları için Tatlısu ve Günbağı köylerine gittik.

 

“Uzun zamandır Partizanları bekliyorduk”

Uzun zamandır gidemediğimiz Günbağı Köyü’nde kitle bizleri görür görmez ilgiyle karşılamış ve hatta yaptığımız afişleme çalışmalarında bize yardımcı olmuşlardır.

Köyde bildiri dağıtımı gerçekleşirken köy kıraathanesinde oturup sohbet ettiğimiz köy halkından doğru “Biz uzun zamandır Partizanları bekliyorduk, en sonunda geldiniz” şeklindeki yaklaşımları ve söylemleri coşkumuzu artırmıştır.

 

Jandarmadan çalışmamıza ilgi!

Daha sonrasında Tatlısu Köyü’nde 1 Mayıs ve Kaypakkaya afişleri ve bildiri dağıtımı yaptıktan sonra köye kadar bizleri takip eden siyasi polis, jandarmaya haber vermiş ve köy çıkışında jandarma önümüzü kesmiştir.

İlk önce yaptığımız afişlerin izinli olup olmadığını soran kolluk kuvvetlerine afişlerin künyeli olduğunu söylememiz üzerine GBT adı altında saatlerce bizleri bekleterek keyfi bir uygulama gerçekleştirmişlerdir. GBT işlemi bittikten sonra gitmiş olduğumuz köye kadar sivil kolluk kuvvetleri takip etmiş ve köy çıkışında jandarma, siyasi polis aracımızın önünü kesip tekrar GBT atması gerektiğini belirtmişlerdir.

Bunun tamamen keyfi bir uygulama olduğu nedeniyle kimliklerimizi vermeyeceğimizi belirttik. Kolluk kuvvetleri afişlerden doğru bir şeyler yapamayacaklarını anlayınca, afişleri yaptığımız duvar da daha öncesinden yazılmış “TİKKO” yazısını bizlerin yazdığını iddia edip aracı aramak istediklerini belirtmişlerdir.

Bunun üzerine yazılı talimat isteğimize cevaben sözlü talimatın olduğunu söylemişlerdir. Biz de ancak dostlarımızın sözlü talimatına güvenebileceğimizi onlardan yazılı talimat görmedikçe arama yapmalarına izin vermeyeceğimizi belirtmemiz üzerine kolluk kuvvetleri savcı ve avukatla yaptığı görüşmelerden sonra arama yapamadan geçmemize “izin vermişlerdir”!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu