Güncel

ETA: “Silah bırakmak gündemimiz değil!”

H.Merkezi: Bask Bölgesi’nin bağımsızlığı için mücadele eden ETA örgütü; İnternet sitesinde yaptığı bir duyuru ile yeniden silahlı eylemlere başlama mesajı verdi.

20 Ekim 2011 yılında eylemlerine ara veren ETA; yayınladığı açıklama ile Oslo’da yapılacak görüşmelerde İspanyol Hükümetinin masaya oturmamasına tepki gösteren ETA; müzakerelerin gecikmesinin çatışmaların çözümünü zorlaştıracağını vurgulayarak; “silahları bırakmak ne gündemimizdeydi. Ne de şu anda komisyon ile yapılan görüşmelerin gündeminde” dedi.

Sürecin bloke edilmesinin tüm sorumluluğunun İspanya ve Fransa hükümetlerinde olduğu belirtilen açıklamada; somut ve önemli önerilerinin karşılık bulmadığının altı çizildi.

“Kalıcı bir çözüm inşa etmek için çalışmaya devam edeceğiz ve diyalog için belirlediğimiz temsilcileri aktif tutmayı sürdüreceğiz. Zorluklara karşı boyun eğmeyeceğiz çünkü Bask özgürlük ve barışa layıktır” ifadelerine yer verilen açıklama ile ilgili olarak  İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, “ETA’nın tamamen kendisini feshettiğini açıkladığı anda herkes için olumlu sonuçlar gelecektir” diyerek İspanya Devletinin yaklaşımın deşifre etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu