Dünya

Filistinli çocuklar hapiste, hapishane direnişte!

1948 yılında Siyonist İsrail devletinin Filistin’i işgal etmesinden bu yana Filistin halkının direnişi dünya ezilen halklarına deneyimler katmış, ezilenlerin mücadelesine ışık olmuştur. İsrail devletinin tanklarına, ileri teknoloji harikası silahlarına taş atan, Filistin’in çocukları büyüdüler ve bugün İsrail hapishanelerinde de direnişlerini sürdürüyorlar.

İsrail hapishanelerinde 5000’e yakın tutsak bulunuyor. En yaşlı tutsak Lina el Jarboni, Filistinli ve 48 yaşında, 11 yıldır yargılanmadan tecrit altında tutuluyor. Ayrıca hapishanede 18 yaş altı 198, 16 yaş altı 25 çocuk tutsak bulunuyor.

 

Dört tutsak açlık grevinin 100. gününü geride bıraktı!

Filistinli tutuklulardan İsavi 220, Şeravne 145, İzzeddin ve Kadan isimli tutsaklar ise 83 günden bu yana hapishanelerdeki tecrit koşullarının iyileştirilmesi için açlık grevlerini sürdürüyor. Filistin İslami Cihad hareketi siyasi büro üyesi Nafiz Azzam, İsrail hapishanelerinde yaklaşık 5 bine yakın Filistinli tutsak bulunduğunu, tutsakların eğitim haklarının engellendiğini belirterek, ders çalışmalarının ve sınavlara girme hakkının yasaklandığını duyurmuştu. Gazze Şeridi’nde, 2012 yılının Mart ayından bu yana hapishanelerde açlık grevi aralıklarla devam ediyor. Avukatları ile görüşmeleri engellenen, aileleri ile görüştürülmeyen, elleri ve ayakları zincirlenen, mahkemeye çıkarılmayan binlerce tutsak dönüşümlü olarak açlık grevi yapıyor.

Bunlardan birisi olan Samir İsawi, 1 Temmuz’da açlık grevine başlamıştı. Yapılan görüşmeler sonucunda açlık grevine 23 Aralık’ta ara veren İsawi, taleplerinin karşılanması noktasında herhangi bir adım atılmaması üzerine Ocak ayında açlık grevine yeniden devam etme kararı almıştı. El İsawiye’nin kuzeydoğusunda yer alan Kudüs köyünde doğan Samir İsawi’nin Büyükbabası Filistin Özgürlük Hareketi’ne katılan ilk üyelerdendi. Ayrıca büyükannesi ilk İntifada yıllarında şehit edildi. Bu sırada el İsawi’nin annesiyle babası 70’lerin başlarında tutuklama ve gözaltılar yüzünden uzun süre hapishanede kaldı. 1994’te İbrahim-i Camisi Katliamı’nda el İsawi’nin büyük kardeşi şehit oldu.

Dahası katliamın takibinde gelişen olaylarda altı kardeşi de tutuklandı. Açlık grevinin 205. gününden beri Samir el İsawi, vitamin almayı reddediyor. Sadece su ve şeker ile beslenen El İsawi, su ve şeker almayı da bırakacağını açıkladı.

 

İçeride tutsaklar, dışarıda Filistin direnişte!

Açlık grevinin 220. gününde olan İsawi ve diğer tutsakların direnişine destek vermek için Filistin halkı binlerce kişi ile dışarıda da açlık grevi yaptı. Samir el İsawi’ye müdahale edildiği bilgisini alan halk hapishane önüne yürüyüşe geçerek, yıllardır süren Siyonist saldırılara ve baskılara tepki gösterdi.

Yapılan yürüyüşe İsrail askerlerinin gerçek silahlar ve göz yaşartıcı bombalarla saldırması sonucu 200 Filistinli ve 8 İsrail askeri yaralandı.

 

“Sessizliği bozan Cuma”

Filistin halkı çarşamba günü, Filistin direniş tarihinin en uzun açlık greviyle birlikte hayati sınıra giren tutsakları desteklemek için Gazze ve Batı Şeria’da “Friday Breaking the Silent”*şiarıyla yeni bir kampanyanın başladığını duyurdu.

Filistin’in taş atan çocukları, Kürdistan’ın taş atan çocukları, dünya ezilen halklarının direnişini örgütlemeye devam ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu