GüncelManşet

(son dakika) Taksim Gezi Eylemleri

İSTANBUL

Saat. 23.30: Taksim– Taksim direnişinin 11. gününde alan binlerle dolu ve insanlar halen gelmeye devam ediyor.  Gezi Parkı’nda kitle çeşitli etkinliklerle direnişte yaşamını yitirenleri anıyorlar. Şarkılar ve türkülerle bekleyişte olan parktaki kitlede coşku göze çarpıyor. Parktaki direnişe dair fotoğraf sergisi ve kütüphanede kitlenin yoğun ilgisini çekiyor. Taksim Meydanı’nıda binlerce kişiyle dolu. Meydanda da kitle müzikler eşliğinde halaylar çekerek, marşlar ve sloganlarla bekleyişini sürdürüyor. Alanda müzik-ritim gruplarının çeşitli etkinlikleri ve sinevizyonlar yapılıyor. Barikat başlarında marşlar okunuyor.

Saatlerin ilerlemesine rağmen Taksim’de kitlenin coşkusundan birşey kaybetmemesi dikkat çekiyor.

-Saat.00.10: Gazi mahallesinde Murat çetinkaya isimli bir genç polisin yakın mesafeden kafasına sıktığı gaz bombasıyla ağır şekilde yaralandı. Hastaneye kadlrılan gencin yarasının derin olduğu belirtiliyor.

Saat.23.45: Gazi mahallesine çatışmalar sona eriyor.Çatışan gençler ara sokaklara dağıldı.Burada ara ara çatışmalr sürüyor.

-Saat.23.25: Gazi mahallesinde çatışmalar devam ediyor. Kitlenin önemli bir kısmı çekildi. Beş tane barikat kurulmuş durumda.

Kitle ile panzerler arasında çok yakın bir mesafe var. Eylemciler attıkalır molotof kokteylleri ile iki panzeri yaktı.

Polis, panzeri geri çekmek için çatışan gençlerin üzerine sis bombası attı. Şu anda kitlenin sayısında ciddi bir azalma var ancak çatışmalar sürüyor.

Akrepler ara sokaklara girerek gözaltı yapıyor.Şu ana kadar beş kişi gözaltına alındı.

-Saat:22.15. Sarıgazi‘de saat.20’de Demokrasi Caddesinde”Her yer Taksim Her yer direniş” pankartı arkasında toplanan binlerce insan buradan yürüyüşe geçti.

Yolu trafiğe kapatan ve yol boyunca sayısı artan kitle Sancaktepe Belediyesi önünde duran polisi yuhaladı.

Halk, ışıklarını kapatıp söndürerek, balkonlardan alkışlayarak tepkisini gösteriyor. Sayısı 10 bini aşan ve oldukça coşkulu olan kitle, alkış, ıslık, “Tayyip istifa”,”Hükümet istifa”, “Her Yer Taksim Her Yer direniş” sloganlarıyla yürüyor.

En önde çocuklu ailelerin yürüdüğü eylemde halk medyanın direnişi görmeyen tutumunu protesto ediyor. Yol boyunca ateşte yakan halkın eylemi devam ediyor.

gazi gezi-22.00: Gazi mahallesinde sayısı 10 bini bulan kitle ile polis arasında çatışmalar devam ediyor. Polis yoğun bir şekilde ses bombası ve gaz atıyor.

Kitle, havaifişeklerle direndi, barikat kurdu, ateş yaktı.  Panzerler geri çekildi. Yaralı yok. Kitle karakola doğru ilerliyor.

21.00: Gazi Mahallesinde halk, dün polis şiddetini ve Duran Akbaş isimli gencin polisin gaz bombasıyla yaralanmasını protesto etmek için sokağa çıktı.

İsmetpaşa Caddesi’nde toplanan yaklaşık bin kişilik grup yürüyüşe geçti. Gazi Dayanışma Platformunun aldığı karara göre eylem basın açıklamasıyla bitecekti.

Ancak kitle, platformun kararına uymayarak panzerlerin üzerine, karakola doğru yürüyüşe geçti. Barikat kurarak ateşe yaktı.

Kitle karakola yaklaşınca polis saldırıya geçti.

Şu anda polis kitleye gaz bombaları tazyikli su ile saldırıyor. Kitle, saldırıya havai fişek ve taşlarla karşılık veriyor.

-Saat.22.30: Kartal’da Festival alanından halkın bir kısmının konseri protesto ederek ayrılmasının ardından kalan binlerce insanda konserden ayrılarak yürüyüşe geçti. Ancak iki grup birbiriyle bulaşamadı. İlk grup yolu trafiğe kapatarak Maltepe’ye kadar yürüyüp tekrar festival alanına dönerken diğer grup ise alana doğru ilerliyor. Halkın tepkisi üzerine festival iptal edildi. Şu anda bir grubun olmamasına rağmen alanda 20 bine yakın insan AKP hükümetini protesto ediyor.

-Saat.22.00: Kartal’da belediyenin düzenlediği festivali protesto eden binlerce insan, Maltepe’ye doğru yürüyüşe geçti.

Kartal Belediyesi’nin Meydanda düzenlediği Edip Akbayram konserine katılan kitle çatışmaların devam etttiği bir sırada festival yapılmasını kınadı.

“Kartal uyuma Taksime sahip çık”,”Taksim onurdur onuruna sahipp çık”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarını atan kitle, festival alanından ayrılarak yürüyüşe geçti. Partizan, ESP, BDSP, EMEP, TKP, TKP 1920,Pir Sultan Abdal Derneği gibi kurumlarında aralarında olduğu yaklaşık üç bin kişi şu anda coşkulu bir şekilde yürüyor.

 

-Saat.22.30: İkitelli ve Atakent mahallelerinden yürüyen halk bir araya geldi. Binlerce insan yürüyüşe devam ediyor.

-Saat.22.40:Esenyurt Halkı AK hükümetini protesto ederek yürüyor.

 ANKARA

 -Saat. 22.30: Tuzluçayır Meydanı’nda toplanan 10 bine yakın insan “AKP istifa”sloganalrıyla eylem yapıyor..

 -Saat.22.20:  Seyranbağları’nda toplanan yüzlerce kişi Kuğulupark’a yürüdü.

 -Saat. 22.13: Küçükesat, Kennedy, Tunalı Hilmi, Cinnah caddelerinden yürüyen kitle Kuğulupark’ta ulaştı. Parka kurulan Direniş Kütüphanesi alanın en çok ilgi gören köşesi haline gelirken, parkın çeşitli noktalarında sokak müzisyenleri coşkulu anlar yaşanmasını sağlıyor.

 -Saat.22.03: Saimekadın’da yaklaşık 250 kişi Bucak Sokak’tan Tuzluçayır’a doğru yürüyüşe başladı.

 -Saat. 22.01: Batıkent’te binlerce kişi Kent Meydanı’ndan metro çıkışına yürüyüşünü sürdürüyor.

 -Saat.21.47: Seyranbağları’nda yaklaşık 200 kişi mahalle içinde eylemde.

 sarıgazi taksim gezi eylem-Saat.21.42: Çukurambar, Yüzüncü Yıl, Birlik Mahallesi ve Ayrancı’da da halk tencere tavalarıyla sokaklara çıktı.

 ADANA

 -Saat.22.0: Adana’da AKP il binasına yürüyen yaklaşık bin kişiye polis saldırdı. Kitle Atatürk Parkı’nda yeniden toplanmaya çalışıyor.

ANTAKYA

-Saat.21.29: Antakya’da Harbiye,  Aşağıokçular, Çekmece, Dursu mahallelerinde AKP hükümetinin katliamalrına direnen halk Uğur Mumcu Meydanı’na yürüyor.

İZMİR

Saat. 21.30: İzmir’de Gültepe’de yüzlerce kişi yürüyüşe geçti. “Hükümet istifa sloganı atılıyor”

KOCAELİ

-Saat.21.30: Kocaeli’de Derince’deki Yenikent mahallesi, Körfez’de, Yahya Kaptan mahallelerinde emekçiler AKP hükümetine karşı yürüyor. Cumhuriyet Meydanı’nda da çadırlar kuruldu, Taksim direnişini anlatan gösterimler yapılıyor.

SAMSUN

-21.00 Samsun’da 200′den fazla insanın toplandığı Atakum’da polis, çadırların kaldırılması yönünde uyarı yaparak “Tüm Türkiye’de çadırların kaldırılması yönünde talimat var” dedi. Samsunlular çadırlarını kaldırmamakta ısrar ediyor.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu