Manşet

Gezi direnişinden il il eylemler (9 Haziran)

İstanbul:Taksim Dayanışma Platformu’nun düzenlediği ve yüzbilerin katıldığı eylem devam ediyor.

21.34:  Bugün saat 16.00’dan itibaren on binler Taksim Meydanı’na aktı. Onbinler yüzbinlere dönüşerek daha kitlesel ve renkli bir hal alan miting çoskulu bir şekilde sona erdi.

Gazi: 22.38 bir haftadır sokaklardan olan Gazi halkı bugün yine sokaklarda. Eski karakol önününde bir araya gelen on binlerce kişi karakola doğru yürüyüşe geçti kitle polis barikatına kadar gelerek bekleyişe geçti.Polis’in kitleye geriçekilmesi yönünde anas yapıyor fakat kitle karalılığını devam ettiriyor. Bunun yanında polis saldırı hazırlığı yapıyorö

Ankara:Natolu üzerinde toplanan binlerce kişi davul zurna eşliğinde Kızılay Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

22.35: Bütün gün sloganlar, halaylar, türküler ve konuşmalarla eylemi sürdüren halk, bugün trafiğin akışına da izin verdi. Araçlar kornalarıyla destekledi.

Kızılay: Polis, akşam saatlerinde eylemi sürdüren kalabalığa, hiçbir uyarıda bulunmadan gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı.

Saldırının ardından kalabalık, Ziya Gökalp Caddesi, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ve Sıhhiye yönüne doğru çekildi. Polis saldırılarını ara sokaklarda da sürdürüyor.

22.54: Eskişehir halkı Taksim direnişine destek için , bugün de miting düzenledi. Binlerce kişi kent içerisinde yürüyüş yaptı.

Direniş meydanı olan Espark önünde bir araya gelen binlerce kişi, “Hükümet istifa”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla Hamam Yolu’na yürüdü. Burada bir süre bekleyişe geçen kitle, daha sonra yeniden yürüyüşe geçerek sık sık yolu trafiğe kapatarak oturma eylemi yaptı.

Oturma eyleminin ardından basın açıklaması yapıldı açıklamada taleplerin kabul edilmesi noktasında çağrı yapıldı. Açıklamanın ardından şehir merkezinin en işlek caddelerini trafiğe kapatarak direniş meydanına gelen kitle, marşlar ve halaylarla eylemi sürdürüyor.

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu