Güncel

Gümüşdamla’da köylüler kazandı

H. Merkezi: Antalya’nın Akseki ilçesine bağlı Gümüşdamla (Zilan) Köyü’nde yapımı süren Değirmen HES’e karşı köylüler tarafından açılan iptal davasında karar çıktı. Antalya 2. İdare Mahkemesi, projenin iptaline ve inşaatın durdurulmasına karar verdi.

Mahkeme kararının ardından Gümüşdamla’da biraraya gelen köylüler bir yürüyüş ve basın açıklaması yaparak mahkeme kararının bir an önce uygulanmasını istediler. Köylüler, HES inşaatın sökülüp tahrip edilen bölge eski haline getirilinceye kadar mücadele etmeye kararlı olduklarını belirttiler. 

Ali Hoca Deresi üzerinde Erenler Enerji A.Ş tarafından yapımı halen sürdürülen Değirmen Regülatörü ve HES inşaatının bir an önce kapatılmasını isteyen Gümüşdamla köylüleri 27 Şubat günü mahkemenin iptal kararının ardından bir eylem gerçekleştirdi.

Eyleme Akdeniz Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP), Gazipaşa Çığlık, Manavgat Gençler ve Üzümdere, Gündoğmuş Köprülü, Ortaköy ve Balkaya köylüleri ile İbradı Yardımlaşma Derneği, KESK, TMMOB, ÇHD, Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği de destek verdi.

 

“Gücümüz haklılığımızdan…”

Kitle adına hazırlanan ortak açıklamayı okuyan Gümüşdamla Köyü Derneği Sözcüsü Mehmet Özkan, HES projesinin iptali ve inşaatın durdurulması için açtıkları davayı kazanmış olduklarından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

Mahkeme kararının gereğinin acilen yerine getirilmesini ve inşaatın kapatılmasını isteyen Özkan, “Bu karar, bugüne kadar HES şirketlerini koruyup kollayanların, izinsiz ve kontrolsüz bir şekilde HES inşaatlarına göz yumanların, her şeyin kanunlara uygun devam ettiğini söyleyenlerin aslında  mevcut yasalara uymadığını da  göstermiştir” diye konuştu.

Ardından Üzümdere Köyü Sosyal Kültürel ve Dayanışma Derneği adına konuşan Remzi Alp, Gümüşdamlalılar’ın hem sevincini paylaşmak hem de dayanışmak için geldiklerini belirterek, “Bizim köyümüzde henüz HES inşaatı başlamasa da çalışmaları sürdürülüyor. Bu dava bizim için de emsal oldu. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da HES şirketinin peşini bırakmayacağız ve bu mücadeleyi diğer köylerle birlikte sürdürmeye kararlıyız. Tüm baskı ve korkutmalara karşı bizler gücümüzü haklı olmamızdan alacağız. Bizler haklıyız” dedi.

 

“Bunun maliyeti olacak”

HES’lere karşı yürütülen mücadelenin bu kararla yeni bir ivme kazandığını vurgulayan Akdeniz Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Birsen Tanyeri de, henüz mücadelenin bitmediğini belirterek birleşik mücadele çağrısı yaptı.

Ardından söz alan Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve kazanılan davanın avukatı Münip Ermiş, mahkemenin kararına ilişkin değerlendirmesinde, ara karar aşamasında mahkemenin HES projesine ilişkin ilgili bakanlıklardan proje inşaatının teslim tutanağını ve inşaat ruhsatını istediğini ancak “haberimiz yok” yanıtını aldığını belirterek, “bu süreçte hem imar yasası hem de ceza yasası ihlal edilmiştir. Dava konusu olan HES projesinin inşaatı kaçak olarak yapımı sürdürülerek devlet eliyle suç işlenmiştir. HES’lerle ilgili düzenlemeyi EPDK gibi bir kuruluşla piyasacı anlayışa indirgeyen yaklaşımla ülkenin doğası Allah’a emanet hale getirilmiştir” dedi.

Mahkemenin iptal kararının uygulanması için Antalya Valiliği’ne başvurduklarını da anımsatan Ermiş, “HES inşaatının yıkılıp bölgenin eski haline getirilmesi ve bu işlemlerin maliyetinin ilgili şirketten tahsil edilmesi için yasal süreci sonuna kadar takip edeceğiz. Çünkü burada dağlar yerle bir edilmiş, binlerce ağaca kıyılmış. Bunun bir maliyeti olacak” dedi

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu