Manşet

-VİDEO-Halkın öfkesi Taksim’e aktı (Yenilendi)

İstanbul: Taksim’de çatışmalar dört gündür devam ediyor. Gezi parkına AVM yapılmak istenmesiyle başlayan olaylar dünde devam etti. Binler Taksim’e akın etti. Halkın öfkesi özellikle İstiklal,Tarlabaşı Bulvarı, Tarlabaşı… Taksim Meydan’ına çıkan her sokakta polis barikatında patladı.

Dün sabah erken saatlerde başlayan polis saldırılarına karşı kitle ara sokaklarda savunma hatları kurdu. Sıraselviler, Gümüşsuyu, Mete Caddesi, Tarlabaşı, İstiklal Caddesi Taksim Meydan’ı ve Elmadağ’da polis saldırılarına karşı kitle direnişi uzun süre devam etti.

Akşam saatlerine doğru İstanbul’un çeşitle yerlerinden gelen insanlarla kitle çok daha kitleselleşti.

Halkın her kesiminden yüz bini aşkın insanı görmenin mümkün olduğu eylemde kitle, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” gibi birlik ve mücadele içerikli sloganları haykırdı. Eylem boyunca polis bilinçli olarak baş hizalarına gaz attı.

Gaz fişeklerinden, plastik mermilerden ve tazyikli sudan yüzlerce kişi yaralandı. Çok sayıda ağır yaralının da bulunmasına rağmen ambulansların polis tarafından engellendiği gözlemlendi. Bu duruma karşın kitle içerisinde hemen her barikatta doktor-sağlıkçıların bulunması ve gaza karşı sağlıkçıların hazırladığı spreylerin kitleye dağıtılması dikkat çekiciydi.

Polisin attığı yüzlerce gaza kitle içerisinde eldivenli bulunanlar gazı polise geri yollayarak cevap oldu. Çatışma olan her sokak- cadde de arka taraflardan ön saflara sürekli taş taşındığı gözlemlendi. Polisin eylem boyunca kitlenin içine ses bombası atması ve helikopterinde havadan sürekli gaz atması dikkat çekti.

Fransız Konsolosluğu’ndan Galatasaray Meydanına kadar omuz omuza duran kitle ne panzere ne gaza ne ses bombasına ne de plastik mermiye geçit vermedi. İstiklal caddesi boyunca barikatlar kuran aralarında Partizan ve YDG’nin de bulunduğu kitle sürekli alkışlarla ve sloganlarla polis barikatına yüklendi.

Ön saflardan sık sık yaralıların taşındığı da gözlemlendi. Kitle burada sık sık hep bir ağızdan marşlaştırarak, “Sık bakalım, sık bakalım biber gazı sık bakalım, kaskını çıkar copunu at, delikanlı kim bakalım”, “Taksim bizim, İstanbul bizim” diye slogan ve ayrıca hükümeti, bakanları ve başbakanı istifaya çağıran sloganlarda sıkça atıldı.

Tarlabaşı bulvarında ise aralarında Partizan ve YDG’ninde bulunduğu binlerce kişiden oluşan kitle yol boyunca barikatlar kurdu ve birçok barikatta ateşler yaktı. “Faşizme karşı omuz omuza” diye haykıran kitleye polis yüzlerce gaz attı. Burada polisin helikopterden sıkça gaz atılması ve kitleye ses bombası ve plastik mermi atması dikkat çekti.

Kitle ise polis barikatına havai fişek ve taşlarla karşılık verdi. Not düşülmesi gerek bir başka nokta ise polisin azgınca saldırısına, onlarca kişinin yaralanmasına rağmen barikat başlarında halaylar çekerek marşlar söylemesiydi. Bulvarda bulunan Tayip Erdoğan’ın fotoğraflarının olduğu dev “kentsel dönüşüm” reklam panoları ise kitle tarafından yakıldı.

Ayrıca burada kitlenin fark ettiği bir sivil polis kitlenin öfkesiyle birlikte silahını atarak kaçtı.

Tarlabaşı’nın ara sokaklarından da Partizan’ında aralarında olduğu binlerce kişi Taksim Meydanına çıkmak için polis barikatına yüklendi. Burada da diğer bölgelerdeki gibi azgınca saldıran polise kitle Molotof kokteyli, havai fişek ve taşlarla karşılık verdi. Burada polisin sık sık kaçmak zorunda kalması ise dikkat çekti.

Gece boyunca çatışmaların devam ettiği eylem sabah saatlerinde de devam etti

[widgetkit id=126]

 

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=lBZz1h7QHP8&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu