Güncel

Hapishanelerin Mart ayı hak ihlalleri açıklandı.

İstanbul: Tecrite Karşı Mücadele Platformu(TKMP), Galatasaray Lisesi önünde, tutsak yakınlarıyla birlikte Hapishanelerde Mart ayı içerisinde yaşanan hak ihlalllerini kamuoyuna bir basın açıklamasıyla bildirdi.

 

TKMP adına açıklama yapan Kemal Ruya hapishanelerde devrimci ve yurtsever tutsaklara yönelik sistematik bir biçimde işkencelerin devam ettiğinden bahsetti. Ruya, açıklamda “Hapishanelerdeki mücadele dinamiklerinin, her türlü işkenceye ve  hak gasplarına karşı direngen duruşu, aynı zamanda egemenlerin en önemli korku zincirlerindendir. Bu amaçla gerçekleşen saldırılar korkunun tezahürüdür diyerek hak ihlallerini sıraladı.

 

15 Mart tarihinde Tekirdağ 2 No’luF Tipi Hapishane’de tutsakların hücreleri basılarak kitaplarına el konulmuştur. Adalet Bakanlığı’nın 10 Kitap Sınırlamasına ilişkin resmi bir açıklaması olmamasına karşın hapishane idaresi keyfi saldırını sürdürmektedir.

Sincan F Tipi hapishanede tutuklu bulunan Deniz Bakır Ağustos ayında tahliye edilmesi gerekirken disiplin cezası nedeniyle tahliyesi 24 Mart’a ertelenmiştir. Bugün 30 Mart’tır ve Deniz Bakır halen keyfi bir şekilde tutulmaktadır.

 Kandıra 1 No’lu F Tipi hapishane’de tutuklu olan kanser hastası Mete Diş’in, defalarca tahliye talebiyle yapılan başvurular reddedildi.

Sekiz yıldır Batman M tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan 79 yaşındaki Elfo Ürper’in tahliye edilmiyor. Tansiyon ve romatizma hastası ve nefes darlığı problemi yaşayan Elfo Ana kendi ihtiyaçlarını göremeyecek durumda.

Kırıklar 2 No’lu F Tip Hapishane’de devrimci tutsaklara her gün görüş gününde ayakkabı çıkarma dayatılıyor ve onlarca işkenceci gardiyan tutsaklara saldırıp zorla ayakkabıları çıkartıyor.

 Edirne F Tipi Cezaevi ve Tekirdağ 2 No’lu F Tipi hapishaneden 61 tutsaktan gelen mektupta 10 saatlik sohbet genelgesinin sadece 2 saat 45 dakika uygulandığı belirtiliyor.

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishane’de tutsak bulunan Muhammet Akyol’a bir yıldan fazla mektuplaşma cezası verildi.

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi hapishane’de yaklaşık 13 yıldır tek başına tutulan Ali Gülmez’in ailesi ile görüşleri engelleniyor. 

Tekirdağ Hapishane’de 53 yaşındaki Mehmet Kocalar kalp ve göz rahatsızlığı nedeniyle revirde tedavi edildikten sonra hapishaneye getirilişinde X Ray cihazından geçerken bacağındaki platin doğal olarak sinyal vermektedir. Hapishane idaresi bunu bilmesine rağmen insanlık onurunu ayaklar altına almak için Kocalar’a bu bahane ile sürekli işkence yapmaktadır.

Tekirdağ 2 No’lu F tipi hapishane’de Feridun Osmanağaoğlu’nun ziyaretçisi Muhsin Ergün’ün ziyaretçi olma hakkı hiçbir somut gerekçe olmaksızın gasp edildi.      

E Tipi Hapishane – Malatya’da 1 Mart günü Adliye’ye götürülmek için ring aracına bindirilen Murat Çeçen götürülüş sırasında yapılan saldırılara karşı tavır gösterince onlarca asker tarafından saldırıya uğramış ve savunma hakkı engellenerek tekrar hapishaneye atılmıştır.

Tekirdağ’ 2 No’lu F Tipi Hapishane’de tutuklu bulunan Eser Morsümbül kronik böbrek yetmezliği, hiper tansiyon, kemik erimesi, büyüme-gelişme geriliği, kansızlık ve hormon yetersizliği gibi ciddi rahatsızlıklarının olmasına karşın tahliye edilmiyor. Morsümbül gibi yüzlerce hasta tutsağın tedavi hakları da hapishane idareleri tarafından engelleniyor.

15 Mart 2013 Cuma günü Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishane’den sürgün edilen Hakan Karabey ve Özcan Bayram isimli tutsaklar götürülüş sırasında işkencelere maruz kaldılar. Ring aracı içindeki kaloriferler sonuna kadar açılarak tutsaklara yol boyunca sistematik işkence uygulandı.

Ruya, Tecrite Karşı Mücadele Platformu olarak bu saldırılara karşı sessiz kalmayacaklarını vurgulayarak, hapishanelerdeki direngen duruşun temsilcileri olduklarını belirtti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu