GüncelManşet

2 No’lu Şube de Hasan Gülüm Yeniden Başkan Seçildi

İstanbul: Belediye-İş 2 No’lu Şube Olağan Genel Kurulu Zeytinburnu Belediyesi Kazlıçeşme Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Genel Kurul, Türk-İş yönetimi ile el ele veren Belediye-İş Genel Merkezinin, DDSB(Devrimci Demokratik Sendikal Birlik) anlayışının yön verdiği Hasan Gülüm önderliğindeki mevcut yönetimi devirmek adına yürüttüğü ayak oyunlarına sahne oldu.

Delegelerin ve konukların katılımıyla düzenlenen genel kurul ,2 no’lu şube başkanı Hasan Gülüm’ün konuşmasıyla başladı.

İşçi sınıfına yönelik saldırılara değinen Hasan Gülüm, özellikle belediye işçilerinin son süreçte Hak-İş aracılığıyla örgütsüz bırakılmaya çalışıldığını, belediye iş kolunda taşeron çalışmanın yaygınlaştırıldığını, 2 no’lu şube yönetimi olarak bunlara karşı mücadele ettiklerini ve etmeye devam edeceklerini dile getirdi. Hasan Gülüm, seçimlerin sınıfın birliğini ve gücünü büyütmesi gerektiğinin altını çizdi.

Konuk-kardeş sendikalardan Deri-İş Sendikası Tuzla Şube başkanı Binali Tay’da bir konuşma yaptı. Binali Tay, AKP hükümetinin toplumun tüm kesimlerine saldırdığını, teşoron çalışmayı geliştirdiğini, Özel İstihdam Büroları açtığını, yeni iş kolu barajı ile birçok sendikanın yetkisini kaybettiğini buna karşı tüm toplumun, sınıfın ortak hareket etmesi, mücedele etmesi gerektiğini söyledi.

Konuk konuşmalarından sonra delegeler söz alarak mevcut yönetime ve muhalif listeye dair görüşlerini dile getirdi.

Oldukça gergin geçen bu bölümde Belediye-İş Sendikası Genel Merkezinin desteğini açıktan arkasına alan, muhalif listeyi destekleyen delegeler ile mevcut yönetimi savunanlar arasında hararetli tartışmalar yaşandı.

Muhalif delegeler genel merkezin mevcut yönetimi devirmek adına yürüttüğü faaliyetten söz etmeyi tercih etmezken Belediye-İş sendikasında yaşanan daralmanın tüm faturasını mevcut yönetimin omuzlarına yükledi. Buna karşın birçok delege, seçimlerde genel merkezin-Türk-İş yönetimiyle birlikte, Türk İş içinde mevcut anlayışa muhalif, 2 nolu şube yönetimini tasfiye etmek adına tavır aldığını dile getirdi. Bu yöndeki konuşmaların ardından genel merkez yöneticileri söz alarak iddiları yalanladı.

ddsb1Ancak Belediye-İş genel merkezi seçime çok kısa bir süre kala Gaziosmanpaşa ve Sultangazi de çalışan belediye işçilerini 2 no’lu şubeye bağladı.

2 no’lu şube yönetimini tanımayan işçiler içinde anti-propaganda yaparak ve işçilerle yönetimin tanışmasına fırsat vermeden seçime gitti.

AKP ile birlikte(Bazı dost güçlerinde desteklediği) 2 nolu şubeyi tasfiye etmeyi hedefleyen genel merkezin bu konumlanışı genel kurulda da delegelerin konuşmasıyla açıkça teşhir oldu.

Mevcut yönetimi destekleyen delegeler, şubenin sınıfın çıkarlarını savunmak adına yürüttüğü somut faaliyetlerden söz ederken muhalif listeyi destekleyen adaylar altını doldurmadan ayrımcılık yapıldığı, ideolojik davranıldığı gibi ithamlarda bulundu.

Hasan Gülüm önderliğindeki listeye muhalif eden delegelerin mevcut yönetime, yürüttüğü faaliyetlerden, faaliyet raporundan hareketle dişe dokunur bir eleştiri getirmemesi de dikkat çekti. Lehte ve alehte tartışmalı bir şekilde yapılan delege konuşmalarının ardından

muhalif listenin başkan adayı Hamza Akpınar söz aldı.

Hamza Akpınar, genel merkezin adayı oldukları yönlü eleştirileri red etti. “İstanbul’da 27-28 ilçe var elimizde 4-5 ilçe kaldı” diyen Akpınar, başkan olması durumunda kapalı kapılar ardında görüşmeler yapmayacaklarını, tüm kararları işçilerle birlikte alacaklarını söyledi.

Son olarak  Hasan Gülüm söz aldı.Hasan Gülüm, muhalif listeyi destekleyenlerin yaptığı konuşmalarda faaliyet raporuna dair hiçbir şey söylemediklerini, Gaziosmanpaşa’dan 2 no’lu şubeye yeni bağlanan işçilerin genel merkezce taraf haline getirilmek istendiğini, işçilerle tanışma fırsatı verilmediğini, yönetim olarak tüm faaliyetlerinin ortada olduğunu, hataları için öz eleştiri verebileceklerini söyledi.

Hasan Gülüm, işçi sınıfı mücadelesine inanmayanlarla aynı yolda yürümeyeceklerini, bu yolculukta herkesin dostunuda düşmanınıda öğrendiğini söyleyerek işçilere “sizin çıkarlarınızı savunacaklara oy vermelisiniz” çağrısı yaptı.

belediye iş genel kurul 1Hasan Gülüm, dini, dili, ırkı ve düşüncesi ne olursa olsun, işçi sınıfı mücadelesine emek vermek isteyen herkesle yürümekte kararlı olduklarını bunun dışındakilerin ilk yumruğu 2 no’lu şubeden yediklerini örnekleriyle anlattı.

Sendikanın daralmasına yönelik eleştirilerede yanıt veren Hasan Gülüm, örgütledikleri birçok iş yeri için genel merkezin zorluk çıkardığını, verilen listeleri onaylamadıklarını, Hak-İş’in büyükşehirde örgütlenmesi sürecinde 2 no’lu şubenin ortaya koyduğu duruşu ve faaliyetlerini anlattı. Hasan Gülüm sözlerini şöyle bitirdi: “ Biz işçi sınıfının mücadelesine inanıyoruz. Kaybetsekte mücadeleye devam edeceğiz

Hasan Gülüm’ün konuşması “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganlarıyla sona erdi.

Konuşmanın ardından divanda yer alan genel merkez yöneticileri Hasan Gülüm’ün eleştirilerine yanıt vermek istedi. Ancak delegelerin taraf olunmaması gerektiği şeklindeki müdahaleleriyle salon bir anda karıştı.

Belediye-İş genel merkez yöneticileri gelişen tepkiler üzerine konuşamadı.

Yapılan seçimlerde DDSB anlayışının yön verdiği Hasan Gülüm başkanlığındaki liste 61 oy alırken muhalif liste 46 oy aldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu