Güncel

“Havamızı, kültürümüzü vahşi kapitalizme kurban vermeyeceğiz”

H.Merkezi: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 13 Mart 2013 tarihinde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporuna olur verdiği Bakırtepe Altın Madeni Projesine mahkemeden “dur” kararı geldi.

Sivas’ın Kangal ilçesine bağlı Bakırtepe’de Demir Export’un açmak istediği altın madenine karşı madenden etkilenecek köylerin yanı sıra Ankara ve İstanbul’da eylemler yapılmıştı. Yöre halkı aynı zamanda hukuki mücadele başlatmıştı. Sivas İdare Mahkemesi, projeyle ilgili “yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

Bakırtepe Çevre Platformu, mahkeme kararına ilişkin Ankara’da Mülkiyeliler Birliği’nde basın toplantısı gerçekleştirdi.

“Bir çevre katliamına daha Sivas İdare Mahkemesi dur dedi” diyen platformun Ankara sözcülerinden Ali Balkız, Anayasa’nın 138. maddesine göre; yasama ve yürütme organlarının idare mahkemesi kararlarına uymak zorunda olduğunu hatırlattı. Balkız, idare, mahkemesi kararlarının hiçbir suretle değiştirilemeyeceğini ve uygulamasının geciktirilemeyeceğini kaydetti.

Ardından Balkız şöyle devam etti; “Yargı kararını uygulamak için bizler Kangal’da olacağız. Hukukun ve yargı kararlarının takipçisi olacağız. Mahkeme kararının yok sayılmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Balkız, Demir Eksport’u şimdiye kadar köylülerin meralarına, tarlalarına ve manevi değerlerine verdiği zararları karşılayarak, iş makinelerini alıp derhal çekip gitmeye davet etti.

Taksim Gezi Parkı direnişini de selamlayan Balkız, “Havamızı, suyumuzu, soyumuzu, toprağımızı, kültürümüzü vahşi kapitalizme kurban vermeyeceğiz” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu