Güncel

İHD;insanlık suçlarını işleyenler cezalandırılmalıdır

İstanbul: İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi yaptığı basın açıklamasıyla Reyhanlı katliamını kınadı.

Taksim Tramvay Durağı’nda toplanan İHD üyeleri; “Savaş ortamını yaratan ve destekleyen, insanlık suçlarını işleyenler cezalandırılmalıdır” yazı pankart açtı. Eylemde üzerinde Reyhanlı katliamına ait fotoğrafların olduğu dövizler taşındı.

İHD adına basın açıklamasını Ümit Efe okudu. Efe basın açıklamasında; “Savaşlardan beslenen, ölümlerle karlarını arttıran ulusal ve uluslar arası iktidar çevrelerinin Suriye üzerinden kazanç sağlama politikalarını bu kez Reyhanlı’da onlarca insanın ölümüne, yaralanmasına, fiziksel ve ruhsal olarak sakat kalmasına neden oldu” şeklinde konuştu. Konuşmasının devamında Reyhanlı’da yaşananların bir katliam ve insanlık suçu olduğunu belirten Efe; “El Kaide bağlantılı El Nursa cephesi mi? Suriye devleti mi? Bizi savaşa çekmeye çalışan Türkiye derin devleti, CIA ya da başka gizli servisler mi? Her kim olursa olsun bu bir insanlık suçudur ve sorumlular hesabını vermelidir” dedi. Efe konuşmasını sığınmacı Suriyelilerin sorumlu olarak görünmemesi gerektiğini söyleyerek, “Tepkimizi Suriyeli dostlara değil bu insanlık dışı politika ve saldırıların sorumluların yöneltmeliyiz” dedi.

Basın açıklamasının ardından yapılan konuşmada ise demokratik eylemlere yönelik yapılan saldırılara dikkat çekti. Reyhanlı için yapılan birçok eyleme saldırıldığını belirterek; “bu zulme karşı elimizden geleni yapacağız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu