Dünya

Hollanda Diyanet Vakfı’ndan ‘olaylara karışmayın’ hutbesi

Hollanda'da sokağa çıkma yasağı protestoları sürerken, Diyanet Vakfı camilerde 'Olaylara karışmayın' hutbesi okutma kararı aldı

Hollanda’da cumartesi akşamı başlayan sokağa çıkma yasağı protestoları, pazartesi akşamı da devam etti. Ülkenin farklı bölgelerinde bazı mağazaların camları kırıldı ve içerisindeki eşyalara el konuldu. Hollanda polisi, olaylara katılan 184 kişinin daha gözaltına alındığını açıkladı.

Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli, gözaltına alınanlar arasında Türkiye kökenli hiçbir göçmenin bulunmadığını söyledi. Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) ise Cuma günü camilerde, “Olaylara karışmayın” hutbesi okutacağını açıkladı.

Sokağa çıkma yasağının yürürlüğe girdiği Cumartesi akşamı 21:00’den itibaren Urk kentindeki aşırı sağcı kesim tarafından başlatılan protestolar, hafta sonundan bu yana ülkenin diğer bölgelerinde artarak devam ediyor.

Aşırı sağcıların başını çektiği olaylara Venlo, Rotterdam ve Lahey kentlerinde Fas kökenli göçmenlerin de karıştığı belirtiliyor. Pazartesi gecesi Rotterdam’da göçmenlerin yoğun olduğu güney bölgesinde çok sayıda işyeri tahrip edilerek içerindeki eşyalara el konuldu.

Olaylar sırasında Holldan polis teşkilatı biber gazı ve tazyikli su da kullandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu