Güncel

ISMACO’da 5 işçi daha direnişte!

Kartal: Yaklaşık 5 aydır direnen ISMACO işçileri direnişlerini sürdürürken fabrikada çalışan 5 Deri-İş üye işçi daha çeşitli gerekçelerle işten çıkarıldı. Çıkarılan işçiler Serbest Bölde’deki fabrika önünde direniş çadırında sendikal hakları için direnişe geçti.

Direnişçi işçilerde Fikriye Akgül işten çıkarılan arkadaşlarının direnişe katıldıklarını söyleyerek direnişe dair bilgi verdi.

Fabrika sendikal faaliyet yürüten 5 işçi daha patronlar tarafından işten çıkarıldı. Direnişte olan işçilerden Fikriye Akgül, çıkarılan arkadaşlarından 2 tanesinin fabrikada işçilerin kendi iradeleriyle seçtikleri temsilci işçiler olduğunu, işyeri komitesinden olan işçi arkadaşlarının başından beri baskıların hedefi haline getirildiklerini belirtti. Patronunun 2 arkadaşı geçtiğimiz günlerde yapılan saldırıda “iş saatleri” içinde görüntü aldıklarını gerekçe göstererek işten çıkardığını belirten Akgül, diğer 3 arkadaşın ise “çalışma saatleri içinde” sendika bildirisi dağıttıkları iddiasıyla işten çıkarıldıklarını söyledi.

İşçiler patronların amaçlarının sendikalı olan üyelere gözdağı vermek olduğunu, zaten arkadaşlar hakkındaki iddialarının geçersiz olduğu “bildiri” dağıttı dedikleri arkadaşlarının bildiri dağıtmadıkları, bu tür uydurmalarla sendikal çalışma yürüten işçilerin tazminatsız işten atarak korkutmak, sindirmek olduğunun altını çizdi.

Fabrika yönetimin içerde adeta kendi yandaş işçileriyle birlikte bir çete oluşturdukları dile getiren Akgül, “Fabrikada patron ve yandaşı işçiler işi gücü bırakmış, bizim arkadaşlarla uğraşıyor, geçenlerde bir arkadaşımıza topluca saldırı yapanlar bu gün bu saldırıyı çeşitli oyunlarla ve arkadaşlarımızı işten çıkararak örtbas etmeye çalışıyor” şeklindeki sözleriyle yaşanlara tepki gösterdi.

İşten çıkarılan işçilerin direniş çadırında direnişe başladıklarını, direnişi büyüteceklerini vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu