Güncel

Karadağ’ın katili aklanıyor!

İstanbul: 2009 yılında İstanbul Esenyurt’ta polisin “dur ihtarına uymadığı” gerekçesiyle vurularak katledilen TKİP militanı Alattin Karadağ’ın dün 10. Duruşması görüldü. Duruşmada tanıkların çelişkili ve kaygılı ifadeleri dikkat çekerken katil polise beraat istendi.

İstanbul Esenyurt’ta 2009 yılında polisin “dur ihtarına uymadığı” gerekçesiyle katledilen Türkiye Komünist İşçi Partisi (TKİP) militanı Alattin Karadağ’ın Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davasının 10. duruşması dün (28 Şubat) gerçekleşti.

 

Duruşma öncesi açıklama

Duruşma öncesi adliye önünde biraraya gelen BDSP üyeleri bir basın açıklaması gerçekleştirdi. “Alaattin Karadağ yoldaş ölümsüzdür! Devrimciler ölmez, devrim davası yenilmezdir!” pankartını açan BDSP’liler “Polis terörüne son!” dövizleri taşıdılar.

BDSP adına yapılan konuşmada bundan önceki 9 duruşmadaki usulsüzlüklere dikkat çekilerek gerçek adaletin emekçilerin ellerinde sağlanacağı söylendi.

Polis vuruyor, devlet aklıyor”, “Katillerden hesabı emekçiler soracak”, “Katil devlet hesap verecek”, “Alattin Karadağ ölümsüzdür”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarının atıldığı eyleme Partizan da destek verdi.

 

“Karadağ zaten teröristti!”

Mahkeme heyeti, avukatlar savunma için ek süre istemesine rağmen savcının esas hakkında mütalaa vermesini onayladı. Avukatlar ise bu uygulamanın usulsüz olduğunu belirttiler. Karadağ’ın avukatı Zeycan Balcı Şimşek, esas hakkındaki savunmalarını yazılı olarak sunacaklarını söyledi.

Ardından Cumhuriyet Savcısı Mehmet Doğar, mütalaasını sundu. Karadağ’ın “terör hükümlüsü” ve “aranan biri” olduğunu ifade ederek işlenen infazı meşrulaştırmaya çalışan Doğar, Karadağ’ın “dur ihtarına uymadığı”na vurgu yapıp sahte kimlikle yakalanmasına değindi.

Savcı mütalaası infaz edilen Karadağ’ın “suçlu” gösterilmesi üzerine kurulurken polis Oğuzhan Vural için “kasten ya da kastın aşılması suçlarının oluşmadığını yapılanın meşru müdafaa olduğunu söyledi.

Savcı Doğar polisin, bir araca el koyması ve şoför İsmail Durmuş’un yaralanmasından ve görevi kötüye kullanmak suçlamalarından da beraatını istedi. Mahkeme heyeti savunma için duruşmayı 28 Mayıs 13.30’a erteledi.

 

“Aklamak yetmez bir de madalya takın”

Mahkeme çıkışında BDSP’liler adliye avlusunda açıklama yaptılar.

Duruşmadan çıkan avukatlar adına Av. Zeycan Balcı Şimşek mahkemeyi değerlendirdi. Şimşek, tanıkların çelişkili ifadeler verdiğini ve kaygılı olduğuna dikkat çekti. Şimşek, 3 suçlamadan da beraat istenmesinin “topyekûn beraat kararıyla cezasızlık” yaratılması amacı taşıdığını belirtti.

Karadağ’ın kardeşi de söz alarak “artık polis aklama düzeni açığa çıktı” dedi. Karadağ, katillerin alelacele yapılan duruşmalarla bir an önce aklanması için çalışıldığını ifade etti.

Son olarak dava sürecini başından beri takip eden söz alan araştırmacı-yazar Temel Demirer, mahkeme sürecine dikkat çekerek katil polis için beraat isteyen savcıyı eleştirdi. Katili “aklamak yetmez bir de madalya takın” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu