Emek

Karayolu işçileri taşerona isyan etti!

H.Merkez: Maden işçisinin ardından bu kez de karayolu işçisi taşerona karşı yürüdü.

Dün (28 Ocak) Ankara’da Karayolları Genel Müdürlüğü önünde bir araya gelen yüzlerce taşeron işçisi Yargıtay kararını protesto ederken, AKP hükümetini de uyardı.

Türk-İş’e bağlı Yol-İş Sendikası üyesi işçi Türk-İş yönetimini eleştirirdi, Türk-İş genel Başkanı Mustafa Kumlu’nun yanlarında olmadığını, sağlam durmadığını eleştirerek sık sık “Kumlu istifa” sloganlarını attı.

Türk-İş Genel Sekreteri ve Yol-İş Genel Başkanı Ramazan Ağar yaptığı açıklamada, sokağa çıkmamaktan başka seçenekleri olmadığını dile getirerek, “Masada konuştuk olmadı. Mahkemede konuştuk olmadı. Yargıtay’da konuştuk yine olmadı” dedi. Ağar, “Eğer yine duymazdan gelirlerse, eğer yine anlamak istemezlerse; Türkiye Yol-İş Sendikası’nın 81 vilayette, yüzlerce inşaatta ve şantiyelerde olduğu unutulmamalıdır.” Şeklindeki sözleriyle İşçi sınıfının çaresiz olmadığını belirtti. Ağar konuşmasında, binlerce karayolları işçisinin endişeli olduğunu dile getirerek, taşeron işçilerin, toplu iş sözleşmesinden yararlanmak için başvurduklarını söyledi. Kararın Genel Müdürlük tarafından kabul etmediğini buna karşın, 6400 işçinin açtığı davaları kazandığını ve Yargıtay’ın taşeron işçilerin Karayolları Genel Müdürlüğü işçisi olduğunu karara bağladığını sözlerine ekledi. Ağar açıklamasını, “İşçiler 15 aydır büyük bir sabır ve olgunluk içinde adaletin tecelli etmesini bekliyorlar. Karayollarının geçici işçisi durumunda olan işçilerin örgütlenmesi ve toplu iş sözleşmesinden yararlanmaları istemi, yasal ve haklı bir taleptir” sözleriyle sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu