Dünya

Katledenler “aklandı” katliama maruz kalanlar coplandı!

2 Temmuz 1993’de faşist Türk devletinin denetiminde Sivas Madımak oteli ateşe verilmiş 35 aydın, sanatçı ve ilerici insanlar diri diri yanarak can vermişti. Bu katliamda rol alan birçok katil, devletin kontrolünde dışarıda gezerken, bazıları da formaliteden yargılanmaya tabi tutularak aklanmıştır. Yıllarca süren davanın en son duruşması 13 Mart Salı günü Ankara adliyesinde yapılmış verilen karar sonucu zaman aşımından dolayı dava dosyası kapatılarak yargılanalar beraat ettirilmiştir.

Sivas’ta 2 Temmuz 93’te diri diri yakılan 35 kişinin ölümü ile sonuçlanan katliam davasına bugüne kadar verilen hiçbir belge ve kanıt dikkate alınıp kabul edilmediği gibi, her seferinde yeni şeyler istenilerek dava sürüncemeye bırakılmıştır. Gelinen aşamada, yedi sanıklı davada, 2 sanık ölümlerinden dolayı, 5 sanık da zaman aşımından dolayı dava düşürülmüştür.  Sözde ’’İnsanlık suçunda zaman aşımı olmaz diyen’’ hakim suçu işleyenler kamu görevlisi değil sivil oldukları için dava düşürüldü açıklaması yaparak, işlenen insanlık suçunun üstü kapatılmaya çalışılmıştır.

Tarihi katliamlar dolu olan TC devleti, Kürt, Ermeni, Rum ve Alevi halkı başta olmak üzere, çeşitli inançlara sahip toplulukları katliamda geçirmiş, formalite olarak kurduğu mahkemelerde her seferinde kendini aklamıştır. Katliama maruz kalan toplumsal kesimleri bilinen söylemlerle, ’’terörist, bölücü, vatan haini’’ olarak ’’suçlu’’ ilan etmiştir. Aynı yöntemi bugün AKP hükümeti aracılığı ile devam ettirmektedir.

Bu katliamın olduğu dönemde sanık avukatlığına soyunan birçok isim bugün AKP’de milletvekili yada AKP’nin hukuk işlerine bakmaktalar, hatta içlerinde Erdoğan’ın avukatlığını yapanda vardır.  Av. Celal Mümtaz Akıncı AKP tarafında Anayasa mahkemeliği üyeliğine getirildi, Hayati Yazıcı bugün devlet bakanı, Isparta milletvekili Av. Haydar Kemal Kurt, Tokat milletvekili Zeyid Aslan gibi avukatlar AKP’deler. İktidarda olan AKP bugün hem kendini hem de faşist ve katliamcı devletini aldığı bu kararla aklamaya çalışmaktadır.

Bu aklamaya karşı çıkmak için tepkilerini dile getirmek isteyen çeşitli Demokratik Kitle örgüt temsilci ve üyeleri, sabahın erken saatlerinde itibaren davanın görüldüğü Ankara Adliye Sarayı önünde toplanmışlardır. Katliamı ve mahkeme kararını “Gün gelecek devran dönecek, katiller- AKP halka hesap verecek”, “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz”, “Sivas şehitleri ölümsüzdür” sloganlarıyla zaman aşımı kararını kabul etmeyen kitleler, anayolu trafiğe kapatarak yürümek isteğine, polis, gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etmiştir. Bu esnada kitlenin üzerine ateş de açmıştır. Yapılan saldırıda yararlananların yanı sıra çok sayıda kişi gözaltına alınmıştır.

ATİK olarak,  Türk devleti mahkemelerinin aldığı bu ’’aklama’’ kararını kınıyor, bu kararı kabul etmeyerek tepkisini gösteren kitleye yönelik yapılan saldırıyı nefretle lanetliyoruz. Tüm kitlemizi ve duyarlı kesimi bu saldırıya ve ’’aklamaya’’ karşı sesiz kalmayarak tepki vermeye çağırıyoruz. Tüm emekçileri düzenlenecek protesto eylemlerine katılmaya çağırıyoruz!

Sivas Şehitleri Ölümsüzdür!

Yaşasın Halkların Kardeşliği!

ATİK(Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu