Manşet

Mamak’ta 18 Mayıs anması

Ankara: Katledilişinin 40. yılında İbrahim Kaypakkaya, 1977 yılında Antep’te devletin faşist kurşunlarıyla katledilen Haki Karer ve 12 Eylül faşizmine karşı bedenlerini tutuşturan Ferhat Kurtay, Mahmut Zengin, Necmi Öner, Eşref Anyık (Dörtler) 17 Mayıs günü Mamak’ta yapılan bir yürüyüşle anıldı.

Şirintepe Mahallesi’nde bir araya gelinmesiyle başlayan yürüyüş; Nato yolu ve mahallenin ara sokaklarından geçilerek Tuzluçayır’a varılmasıyla sonlandırıldı.

Ara sokaklarda mahalle halkına, yürüyüş ve devrim şehitlerine sahip çıkma çağrısı yapılan ajitasyonlarda; “bugün İbrahim Kaypakkaya’yı, Haki Karer ve Dörtleri anmanın daha da gerekli olduğu, çünkü İbrahim’i anan, annesinin de olduğu yüzlerce kişiye, sanatçıya, öğrenciye yönelik devletin saldırılarının arttığını, çünkü hala Amed sokaklarında Murat İzolların katledildiği” vurgulandı.

 

DSCF2568Tuzluçayır’a giden ara sokaklar, “İbrahim Kaypakkaya onurumuzdur, Haki Karer Onurumuzdur, Ey şehîd rêya te rêya me ye, Katil devlet hesap verecek!” vb. birçok sloganla yankılandı. Tuzluçayır meydanında yapılan devrim şehitlerine bir dakikalık saygı duruşunun ardından basın açıklaması okundu. Basın açıklamasına 

“devrimci tarihimizin onlarca şehit verdiği mayıs ayında şehitlerimizi anıyoruz” diye başlanarak Mayıs ayı şehitleri şahsında bütün devrim şehitleri selamlandı.

Basın açıklamasının okunmasının ardından Mamak İşçi Kültür Evi Müzik Topluluğu ve Ercan Bingöl’ün müzik dinletisiyle anma sonlandırıldı.

PARTİZAN, ESP, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Mamak Şubesi, BDP, Halkevleri, BDSP ve HDK tarafından örgütlenen eyleme AKA-DER ve SDP de destek verdi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu