Güncel

Metal işçisi “grev” dedi!

H.Merkezi: İşçiler patron ve sendika yöneticilerini uyardı!

MESS ile Türk Metal arsında toplu iş sözleşme görüşmeleri sürerken 84 fabrika işçisi ortak açıklama yaparak patron ve sendika yöneticilerini uyardı.

Metal iş kolunda çalışan 84 fabrikanın işçisi Türk Metal-İş sendikasının işçilerin taleplerini dikkate almayan görüşmelerine tepki gösterirken iş yerlerinde çeşitli eylemlerle MESS’i protesto etmekte.

Türk Metal-İş MESS ile süren toplu iş sözleşme görüşmelerinde anlaşmazlık çıkması üzerine Türk Metal 6 Mayıs’ta grev kararı almıştı, MESS ise buna karşılık lokavt kararı aldı.

Grevin uygulanması için 60 günlük süreçte Türk Metal MESS ile görüşmelere devam etti.

MESS önce ilk 6 ay için 4,6, daha sonra bir yıl için 10,5’lik zam teklif etmesine metal işçileri kabul etmedi. İşçiler fabrikalarda tıraş olmama, yemekhanede kaşıklarla masalara döverek eylemlere yaparak sendikanın taleplerinden çok düşük tekliflerin kabul etmemesi için uyarıda bulundu. İşçiler geçmişte işçilerin taleplerinden daha düşük tekliflerin kabul etmesinden kaynaklı aynı durumun yaşanmaması içinsendika yöneticileri uyararak, ortak bir deklarasyon yayınladı.

İşçiler yayımladıkları deklarasyonla, MESS’e karşı daha örgütlü ve güçlü olmanın önemine vurgu yaparak birlikte mücadele çağrısı yaptı. İşçiler alınan grev kararının uygulanmasını, “Grev zamanı gelmedi mi? 1990’da greve çıkılınca yüzde 140 zam alınmadı mı? O zaman en etkili silahımızı kullanma ve kullandırtma zamanıdır. Tüm sendikaların haklarımızın iyileşmesi için ortak adımları atması için onları harekete geçirme zamandır” şeklindeki sözlerle dile getirdi.

İşçiler açıklamanın devamında, “MESS-Hükümet dayatmalarına karşı birlik zamanıdır. ÇAYKUR ve THY işçilerine yapılanlar göstermektedir ki işçiler birlik olmazsa yenilmeye mahkûmdur. Biz işçiler birliğimizi büyüteceğiz. Eskiden bizleri aldatmış yöneticileri de son kez uyarıyoruz. Metal işçileri olarak yanıt bekliyor ve güç birliği içinde olacağımızı ilan ediyoruz”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu