Manşet

MKD “Bahar’a Merhaba” dedi

Kartal: Munzur Kültür Derneği tarafından dün akşam (17 Mart) düzenlenen “5.Geleneksel Bahar’a Merhaba” etkinliği büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Ben sizin yalanlarınızla, hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu. Ben de sizin önünüzde diz çökmedim, bu da size ders olsun!”, “Yaşam alanlarımızı savunalım, örgütlenelim yazılı pankartlar asılı salonda davul-zurna eşliğinde başladı.

Merhaba, umuda güç katanlar!

Merhaba, yüzünü Munzur’un güneşine dönmüş dostlarım!

Merhaba, Newroz ateşini avuçlarında büyütüp halkların sofrasına sunan kardeşlerimiz!

Merhaba, umudu torbasında, coşkuyu yüreğinden eksik etmeyen kardeşlerimiz!

Merhaba bahar, merhaba Newroz, merhaba umut, merhaba coşku!

Sözleriyle başlayan etkinlikte Munzur Kültür Derneği’nin “Dilimizi, kültürümüzü ve yaşam alanlarımızı birlikte savunalım; doğanın ve yaşamın özgürlüğü için omuz omuza mücadele edelim” şiarıyla düzenlendiği vurgulanarak tüm ilerici, devrimci, demokrat ve yurtsever şehitler şahsında saygı duruşu gerçekleştirildi.

 

“Büyük bir coşkuyla Newroz’unuzu kutluyoruz”

Munzur Kültür Derneği Başkanı tarafından yapılan konuşmada, “bugün süren zulmün geçmişte onlarca insanı yerlerinden süren, katleden zulümle aynı olduğu söylenerek, Dersim’in çeşitli şekillerde teslim alınmak istendiğini ancak karşısında bulduğu mücadele ile alınamadığını” belirtildi. Konuşma, “büyük bir coşkusuyla isyanın adı Newroz bayramınızı kutluyorum” şeklindeki sözlerle sona erdi.

Daha sonra egemenlerin tüm diğer katliamlarının yanında doğayı nasıl katlettiklerini ve bunlara karşı Dersim’de, Karadeniz’de gelişen mücadeleyi anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

 

“Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”

Etkinliğe pek çok kurum mesaj göndererek dayanışma duygularını paylaştı. İlk olarak Yeni Demokrat Kadın adına gönderilen mesaj okundu. YDK, devletin kadına yönelik sistematik şiddetine dikkat çekerek “devletin karakolları, savcılıkları, mahkemeleri ile kadın katillerini, tecavüzcüleri cezalandırmak yerine öldürmektedir” dedi. YDK tüm bunlara karşı gerçekleştirilen bu etkinlik vasıtasıyla tüm kadınları örgütlenerek mücadeleye çağırdı.

Daha sonra Gülsuyu-Gülensu Güzelleştirme Derneği, BDP Maltepe İlçe Örgütü gönderdikleri dayanışma mesajlarıyla etkinliği selamladı.

Sonrasında sahne alan Pınar Aydınlar söylediği türkülerle kitleyi coşturdu. Aydınlar, kısa bir konuşma yaptı. Devletin her yönlü saldırılarına karşı mücadele etmenin önemli olduğunu vurgulayan Aydınlar, kazananın tarihi gösterdiği gibi direnlerin olacağını söyledi.

Aydınlar sahnede İbrahim Kaypakkaya’a Ağıt türküsünü okurken kitle saygı duruşunda bulundu ve salondan “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganları yükseldi.

 

“40. yılında selam olsun İbrahim’e”

Ardından gelen mesajlara devam edildi. Etkinlikte “Sizleri Munzur’un asiliği, Newroz’un coşkusu ile selamlıyoruz” diyen Partizan’ın mesajı okundu. Partizan mesajında Munzur’un tarihteki, önemine vurgu yaparak “40. yılında selam olsun İbrahim Kaypakkaya’ya selam olsun zulme karşı boyun eğmeyenlere” dedi.

Partizan’ın mesajından sonra sahne alan Ali Basık yönetiminde Dersim Halk Oyunlarını Yaşatma Topluluğu güzel bir halk oyunu gösterileri sundu.

Gelen mesajlar arasında ESP de etkinliği devrimci duyguları ile selamladı. BDP Beykoz, Sancaktepe, BDP Kartal İlçe Örgütleri de etkinliği Newroz ateşinin sıcaklığı ile etkinliği selamladı.

Ardından sahne alan Grup Abdal güzel ezgileriyle etkinliğe renk kattı. Grup Abdal türkülerini seslendirdikten sonra Özgür Gelecek Gazetesi adına bir mesaj okundu.

Mart ayının diriliş ve mücadele ayı olduğuna ve aynı zamanda devletin halka yönelik katliamlarının da bu ay da gerçekleştirildiğine dikkat çeken Özgür Gelecek, doğanın talan edilmesine karşı mücadele eden MKD ile dayanışma içinde olduklarını belirterek etkinliği selamladı.

Ermeni kurum Nor Zartonk’tan gelen bir katılımcı da geceyi selamladı ve Mart ayının coşkusunun burada olduğunu söyledi. Dayanışma duygularını aktaran temsilci, sözlerini halkımızın Newroz’unu Ermenice kutlayarak sonlandırdı.

Son olarak sahneyi Mikail Aslan aldı. Aslan Zazaca olarak seslendirdiği ezgileriyle hem kitleyi hüzünlendirdi hem halay parçalarıyla coşturdu.

Umut Yayımcılık ve YDG de oldukça kitlesel ve coşkulu geçen etkinlikte stant açarak hem kitap hem de dergi satışı gerçekleştirdi.

 

Resimler için bakınız:

http://www.ozgurgelecek.net/foto-galeri.html?func=viewcategory&catid=100

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu