Manşet

“Munzur kızıl akmayacak, Dersim kızıl kalacak”

İstanbul: Dersim Ovacık’ın Cevizli Köyü’nde Tunç Pınar isimli taşeron şirket tarafından siyanürlü altın işletmeciliği yapıldığının ortaya çıkmasının ardından tepki gösteren Dersimliler, dün (4 Nisan) akşam saatlerinde Hanuşağı Köy Derneği’nde bir panel gerçekleştirdiler. Panelde “Munzur kızıl akmayacak, Dersim kızıl kalacak” denildi.

Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Cevizli Köyü’nde bir süre önce Rio Tinto isimli şirketin siyanürlü altın işletmeciliği yapması halk tarafından protestolarla karşılanmıştı. Bu olayın ardından şimdi de Tunç Pınar isimli bir taşeron şirketin bölgede çalışmaya başlamış ve bu şirketin Erzincan İliç’te gerçekleştirilen siyanürlü altın işletmeciliği yaptığı belirlenmişti.

 

“Kazananlar savaşarak kazanmıştır”

Bu duruma tepki gösteren ve protestolar düzenleyen Munzur Çevre Derneği ve Ovacık Köy Dernekleri Komitesi, İstanbul-Bağcılar’da bulunan Hanuşağı Köy Derneği’nde TMMOB’tan Cemalettin Küçük’ün katıldığı bir panel düzenlediler.

Çevre katliamlarına karşı şimdi daha fazla mücadele etmek gerektiğini belirten Küçük, “Kazananlar savaşarak kazanmıştır” dedi ve görseller eşliğinde dünya ve ülkemizde yaşanan çevre katliamlarını anlattı.

munzur kizil akmayacakUkrayna Çernobil’de yaşanan nükleer felaketin en büyük etkisinin ülkemizde, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaşandığına dikkat çeken Küçük, kanser vakalarında yaşanan devasa vakalara ve ölümlere değindi. “Çok yakın zamana kadar bu konuda zarar göreceğimizi söylediğimizde bizimle dalga geçiyorlardı. Oysa şimdi Çernobil’i yaşıyoruz” diyen Küçük, “Çernobil’in etkisi neden gizlendi? Çünkü o dönemde de Sinop’ta, Akkuyu’da, İğneada’da yapılmak istenen nükleer santral projeleri vardı” diyerek, egemenlerin amaçlarına vurgu yaptı.

 

Dernekler, 24 Nisan’da Ovacık’a gidiyor

Balıkesir-Balya, Kütahya-Tavşanlı/Eşme, Gümüşhane, Erzincan gibi bölgelerdeki siyanürlü altın işletmeciliği ve kimyasal çöplüklerin yarattığı yıkımlara da değinen Küçük, bu bölgelerde arıların bölgeyi terk ettiğini, hayvanların sakat doğduğunu söyleyerek felaketin boyutlarına ve bunların gizlendiğine değindi.

Ovacık’ta yaşanan siyanürlü altın işletmeciliği üzerine dinleyicilerle yapılan tartışmalarda, bölge halkının duruşunun daha örgütlü olmasının bir şans olduğu ve bu şansın iyi değerlendirilerek bu çalışmaya izin verilmemesi gerektiği vurgulandı. Toplantının sonunda dernekler; 24 Nisan’da Ovacık’a gitme ve bölgeyi inceleme kararı aldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu