Manşet

“Newroz dîlan e, berxwêdana jiyan e!”

Ankara: Dehak’ın zulmüne karşı Kawa’nın başkaldırısıyla yoğrulup 90’lı yıllarda sarı, kırmızı, yeşil renklerini Kürdistan’ın sokaklarına yayan Newroz; birçok yerde olduğu gibi Ankara’da da coşkuyla kutlandı.

Toros sokakta buluşan binlerce insan barış/aşitî, özgürlük/azadî, mücadele/tekoşîn şiarlı sloganlarla Kolej meydanına yürüdü.

 

“Faşizme isyan, halka önder Partizan”

Partizan da, HDK bileşenleri içerisinde “Newroz zulme karşı isyanın adı, Kaypakkaya’nın direniş çağrısıdır!” yazılı pankartıyla yerini aldı. Yürüyüş sırasında ve miting alanında “Kürt ulusuna özgürlük halk savaşıyla gelecek!” “Umut dağlarda Partizanlarda” “Eşitlik, kardeşlik Kürt ulusuna özgürlük” “Öcalan’a özgürlük, kahrolsun faşist diktatörlük!”, “Şehîd namirin!”gibi sloganlarla yürüyen Partizan kitlesinin yürüyüş boyunca coşkuyu düşürmedi.

 

IMG 6515“Kürt Memet” dönemi bitmiştir!

 Newroz alanındaki kutlama BDP eş başkanlarının yaptığı Türkçe ve Kürtçe konuşmalarla başladı. Yapılan konuşmada; Demirci Kawa’nın, Diyarbakır zindanında 3 kibrit çöpüyle bedenini Newroz ateşi yapan çağdaş Kawa Mazlum’un, devrimci önderler Deniz, Mahir ve İbrahim’in bayrağını yere düşürmediği, eğer bugün her yerde milyonlarca insan Newroz’u kutluyorsa bu mücadele ve direniş sayesinde olduğu belirtilerek, konuşmaya şu şekilde devam edildi; “Devletin lütfu sayesinde değil. Bu güzel tabloyu direnenlere borçluyuz. Buradan, Demirci Kawa’dan çağdaş Kawalara kadar bütün direnenlere selamlarımızı gönderiyoruz. Selam olsun özgürlük ateşini büyütenlere. Selam olsun bütün Kawalara!”

 

Konuşmada, yaşanan son gelişmeler değerlendirilirken Roboskî’den Paris’te katledilen üç yurtsever kadına, devam eden askeri ve siyasi operasyonlardan Şahin Öner’in katledilmesine kadar birçok olay hatırlatılarak şunlar söylendi; “Kürt halkı onurlu bir barışa her zamankinden daha çok hazırdır. Bunun için inancı da iradesi de vardır. Eğer siz de buna hazırsanız yol açıktır.Ancak geleneksel halk düşmanı politikalarınızı bir 

IMG 6466başka düzlemde ve yeni argümanlarla gerçekleştireceğinizi düşünüyorsanız ham hayal görüyorsunuz demektir. Çünkü Kürt halkının mücadelesi ve kazanımları ne sizin ve ne de başka bir gücün geri çeviremeyeceği kadar güçlüdür. Artık nöbete göndereceğiniz “Kürt Memet” dönemi bitmiştir. İdris -i Bitlisi dönemleri bitmiştir. Kürt halkını baskı, zulüm ve ölümle terbiye etme dönemi bitmiştir.”

 BDP il eş başkanlarının ardından BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık bir konuşma yaptı. Sakık; savaşın kazanması halinde hepimizin kaybedeceği, barış kazanırsa da hepimizin kazanacağını belirterek devletin Kürt sorunu yerine PKK’yi çözmek istemesi halinde karşısında duracaklarını söyledi.  

Konuşmlar sonrası çekilen halayların ardından Newroz mitingi sonlandırıldı. Mitinge BDP, SDP, DHF, BDSP, Alınteri, Partizan, SODAP, EMEP, ESP, ÖDP, Halkevleri, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Kaldıraç, Aka-Der, KESK Ankara Şubeler Platformu gibi birçok devrimci, demokratik kurum katıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu