Manşet

PTT işçileri tam gün iş bırakma eylemi yaptı!

“Halkımızı müşteri, bizleri de  pazarlamacı yapmalarına izin vermeyeceğiz”

İstanbul:PTT’ yi Anonim Şirket haline dönüştüren yasa tasarısı 5 mart 2013 tarihinde TBMM’ ye sunulmuş ve bugün itibariyle görüşmeler başlamıştır. Buna karşı Haberleşme iş kolunda faaliyet gösteren bağımsız Haber-Sen (Bask)Birlik Haber-Sen(Memur-Sen),Haber-Sen (Kesk) ve Türk Haber-Sen(Kamu-Sen) birleşerek tasarının geri çekilmesi için bugün itibariyle ülke genelinde tam gün iş bırakma eylemi yaptı.

İskelenin önünde”PTT HALKINDIR, SATILAMAZ “yazılı pankartın arkasunda biraraya gelen PTT işçileri sirkecide ki PTT Genel Müdürlüğü önüne  yürüyerek, orada bir basın açıklaması okudular.

Eylem sırasın da sık sık “PTT halkındır satılamaz” ,”Zafer direnen emekçinin olacak “Sözleşmeli köle olmayacağız “sloganlarını attı. PTT emekçileri genel müdürlük önüne geldiğinde “Biz çucuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, YA SİZ “diye haykırıp elleriyle PTT binasını gösterdiler.

Adından PTT Müdürlüğü önünde basın açıklaması okundu. Açıklamayı PTT işçilerine destek veren TRT spikeri Özlem Merter okudu.ptt  1

Merter şunları söyledi;”Hükümet bu yasa tasarısıyla PTT’nin düşük ücretlerle verdiği kamu hizmetin pahalı hale getirmeyi ;çalışanları esnek, kuralsız  ve iş güvencesiz istihdam etmeyi amaçlamaktadır.PTT’nin sunduğu kamu hizmetini sermayenin kar  hırsına teslim etmeyi ,PTT emekçilerini ise köleleştirmeyi planlamaktadır.

PTT’yi para babaları  için “dikensiz gül bahçesi “haline getirmeyi,hemen ardından da parça parça satmayo hedeflemektedir .

PTT’nin Anonim Şirketine  dönüştürülmesi süreci, ilk aşamada taşeronlaşmanın önünü daha da açacak ,hizmet kalitesini giderek düşecek ve pahalılaşacak devamında da özelleştirme ile sonuçlanacaktır.”dedi.

Bu tasarıya neden karşıyız

“1995 yılında PTT’yi bölerek türk telekom A.Ş.’yi kurdunuz.2005’de de birkaç yıllık kar karşılığında özelleştirdiniz. Bu süreçte binlerce çalışanı mağdur ettiğiniz yetmiyormuş gibi Türkiye’yi dünyanın en pahalı telefon ve internet hizmeti sunan ülke haline getirdiniz.Öğer’i zengin ettiniz,faturayı halka ödettiniz.Unutmadık, unutmaryacağız.”

Hühümete sesleniyoruzptt  4

“Öncelikle bu yasa tasarısını derhal geri çekilmesi ve kurumumuzun halka daha iyi hizmet verebilmesi için ;acilen kadrolu personel eksiğini giderilmesi dağıtıcıların yıpranma hakkının geri verilmesi insanca yaşanacak düzeye yükseltilmesi gerekmektedir.Aksi halde eylemlerimiz devam edicektir.”

“Halkımıza sesleniyoruz”

“Sahibi olduğumuz kamu kuruluşlarını ticarethaneye ,sizleri müşteriye ,bizleride pazarlamacıya dönüştüren bu düzene artık hep beraber dur demenin zamanıdır.

Bu süreçte duyerlı halkımızı mücadelemize destek olmaya çağırıyoruz.”dedi.

Basın açıklamasının ardından PTT işçileri halaylar çekerek eylemlerini bitirdi.

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu