Manşet

Pulur’da kitlesel halk şöleni

Dersim: 27 Nisan Cumartesi günü Dersim’in Pulur (Ovacık) ilçesinde yüzlerce kişinin katıldığı coşkulu bir halk şöleni düzenlendi. Belediye Düğün Salonu’nda saat 19. 00’da başlayan etkinlikte ilk olarak devrim şehitleri için saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşu sırasında kitle içerisinden Vartinik şiiri okundu.

Saygı duruşunun ardından Pulur’un yerel Dewzer Halk Oyunları Ekibi sahne aldı. İlgiyle izlenen halk oyunları ekibinden sonra araştırmacı-yazar Cafer Demir konuşma yaptı. Demir yaptığı konuşmada; Dersim halkının tarihsel sürecine değinerek, kimlerin yanında yer alması gerektiğini belirtip, egemenlerin Dersim’e yönelik uygulamalarını ve politikalarını teşhir etti.

Etkinlik programının akışı yerel sanatçılar Hıdır Akgül ve Gürsel Ekici tarafından söylenen ezgilerle devam etti. Devrimci marşlarıyla etkinliğe katılan yerel müzik grubu kitlenin coşkusunu artırdı.

 

“Bu topraklarda devrimci düşünceler filizlendi”

Gecede Partizan temsilcisi tarafından bir konuşma gerçekleştirildi.

Partizan temsilcisi kitleyi selamladıktan sonra yaptığı konuşmada; “41 yıl önce Türkiye’de devrimci düşüncelerin netlik kazandığı bir süreçte Pulur topraklarında da devrimci düşüncelerin filizlenip İbrahim Kaypakkaya’nın düşünceleriyle somutlaştığı ve bu düşünceler doğrultusunda Pulur halkının yüzlerce oğlunu ve kızını bu mücadeleye katarak militan kadrolarını bu uğurda şehit verdirmişlerdir” dedi.

Pulur halkının devrimcilerin yanında olacağına devimci mücadelenin gelişmesine katkı sunacağına kuşku duymadığını” belirten Partizan temsilcisi son sürece ilişkin ise; “Bizler egemenlerin Kürt halkının önüne koymuş olduğu barıştan yana olmayacağız. Ancak Kürt ulusunun demokratik taleplerinin yanında ve savunucusu olacağız” dedi.

 

“Kaypakkaya mücadeleye omuz vermektir”

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı savunmak mazlumların, ötekileştirilmişlerin yanında olmak bu süreçte de Kürt halkının mücadelesini yanında olmak, bu mücadeleye omuz vermekten geçer” diyen Partizan temsilcisinin ardından son olarak Grup Abdal sahne alarak ezgileriyle kitleyi coşturdu.

Etkinlik sırasında “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “İşçi-Köylü-Gençlik Halk Savaşında Birleştik”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” sloganları atıldı. Ayrıca Partizan standının da açıldığı gecede çok sayıda 1 Mayıs ve 18 Mayıs bildirileri dağıtılarak, 1 Mayıs’a katılım çağrısı yapıldı.

Etkinliğin yapıldığı salon devrimci önderlerin ve komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın resimleri ile donatıldı. Son yıllarda Pulur’da yapılan en kitlesel etkinlik olan şölene destek veren BDP ve EMEP gönderdikleri mesajlarla emeği geçenleri selamladı.

Munzur Çevre Derneği yöneticisi Mehmet Soylu ise çevresel sorunlara değinerek, Pulur’da yapılacak olan maden işletmeciliğine izin vermeyeceklerini söyledi.

 

Pulur Özgür Gelecek Okurları

 

[widgetkit id=56]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu