Güncel

“28 Nisan Anma ve Yas Günü ilan edilsin”

H.Merkezi: Adalet Arayan İşçi Aileleri, iş kazalarında hayatını kaybeden yakınları 28 Nisan günü düzenledikleri Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin 18’incisinde biraraya geldi. Aile’ler 28 Nisan’ın “Dünya İş Kazalarında Hayatını Kaybedenler İçin Anma ve Yas Günü” olarak ilan edilmesini istedi.

İş kazalarında yaşamını yitiren işçilerin ailelerinin oluşturduğu Adalet Arayan İşçi Aileleri, Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin 18’incisini gerçekleştirdi. Taksim Tramvay Durağı’ından Galatasaray Lisesi önüne yürüyüş gerçekleştiren aileler, “28 Nisan İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilsin” yazılı pankartı taşıyarak, “İş kazası değil cinayet”, “Çalışırken ölmek istemiyoruz” sloganlarını attı.

“Açıklanan veriler gerçekleri yansıtmıyor”
Yapılan yürüyüşün ardından aileler adına OSTİM patlamasında yaşamını yitiren Mükremin Atmaca’nın eşi Azize Atmaca açıklama yaptı. Dünya genelinde her yıl 2 milyon 300 binden fazla insanın çalışırken öldüğüne, Türkiye’de ise günde 5 ile 8 kişinin çalışırken hayatını kaybettiğine dikkat çeken Atmaca, “Sosyal Güvenlik Kurumu, verilerini bir yıl arayla açıklamakta. Açıklanan veriler de sigortasız çalışan işçiyi kapsamadığı gibi meslek hastalığı olarak tespit edilmemiş ölümleri ve her ölümlü kazayı da iş kazası saymıyor. Açıklanan veriler gerçekleri yansıtmıyor” dedi. Atmaca, 28 Nisan’ın dünyanın birçok ülkesinde iş kazalarında hayatını kaybedenler için anma ve yas günü olarak ilan edildiğini belirterek, “Biz aileler, çalışırken hayatını kaybetmiş işçilerin aileleri olarak 28 Nisan’ın anma ve yas günü olarak ilan edilmesini istiyoruz” dedi.
Eylem sloganlarla sonlandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu