Güncel

“Hayat TV kapatılamaz”

Amed: RTÜK tarafından Hayat TV’ye ilişkin verilen kapatma kararına karşı 14 Haziran Cuma saat
 18.00’de Amed’de bir yürüyüş gerçekleşti.

Sanat Sokağı’nda bulunan  Carrefour önünde başlayan yürüyüş,  AZC Plaza önünde yapılan basın açıklamasıyla sonlandırıldı. HDK Amed Meclisi tarafından yapılan açıklamada,  söz alan HDK eş sözcüsü Zelal Bilgin, RTÜK tarafından verilen kanunsuz kapatma kararının kabul edilemez olduğunu ve bunun sermaye basını gibi egemenlerin istekleri doğrultusunda yapmayan Hayat TV’ye yönelen AKP’nin baskıcı tutumunun bir sonucu olduğunu belirtti. 2008 Diyarbakır Newroz’unu canlı yayınladığı için kapatılıp, sonrasında halkın yoğun tepkisi üzerine kapatma kararının geri çekildiğini hatırlatan Bilgin konuşmasında şunlara değindi:”Günlerdir süren Taksim Gezi Parkı eylemlerinde ülkenin her yerinde halkı sokağa döken AKP’nin saldırgan tutumunu kesintisiz canlı yayın yaparak gözler önüne seren Hayat TV, süren direnişte adeta halkın kendi gönderdiği görüntülerle, canlı telefon bağlantılarıyla halktan gizlenen gerçeklerin ortaya çıkması için elinden geleni yapmıştır” dedi.

Ardından şunları ekledi;”‘İşçi sınıfı, direnen, söyleyecek sözü olan halklar, gençler ve kadınlar var oldukça, yeni bir dünya yaratma heyecanı ölmedikçe Hayat’ın ışığı da her yerde olacaktır.Bizler HDK Amed Meclisi olarak RTÜK tarafından Hayat Televizyonu’na kanunsuz bir şekilde verilen kapatma kararının bir an önce durdurulmasını ve Hayat Televizyonu’nun özgürce yayın hayatına devam etmesini istiyoruz.’ şeklinde sonlandırıldı.

Yürüyüşte “Özgür basın susturulamaz”, “Sansüre inat, yaşasın Hayat” , ‘Hayat TV kapatılamaz’ , “Hayat’a uzanan eller kırılsın” sloganları atılarak eylem sonlandı.

 

[widgetkit id=191]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu