Güncel

“Tutsaklarla Dayanışmayı Arttırmaya Çağırıyoruz”

Merhabalar;

Hapishanelerde siyasi tutsaklara yönelik saldırılar; sürgün, yasak, hücreleri talan, tek sıra yürümeyi dayatma, şiddet uygulama, çıplak arama, kelepçeli tedaviye zorlama gibi farklı şekillerde artarak yaşanmaya devam ediyor. Bu saldırı dalgasının son halkalarından biri de Tekirdağ 1 ve 2 No’lu F Tipi Hapishanelerdeki kitap yasağı uygulamasıdır.

Çeşitli hapishanelerde kendi yasalarını da ihlal ederek şu ana kadar uyguladıkları kitap sınırlaması Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishane’de tutsakların hücrelerine girip şiddet uygulayarak, mevcut kitaplara el konulmasıyla yeni bir boyuta evrilmiştir. Tekirdağ Hapishanesi Eğitim Kurulu kararı ile her tutsak hücresinde sadece 10 kitap (bu sayıya kültür, edebiyat ve siyasi dergiler de dahildir) bulundurabilecek. Bunun dışındaki kitap ve dergilerin hapishane dışına çıkarılması, yani ailelerine verilmesi isteniyor. Bu dayatma tutsaklara “kitap okumayın” demektir. “Güncel, tarihsel, politik, bilimsel, Konularla ilgilenmeyin” demektir. Tecritin daha da koyulaştırılması demektir.

Kitapların ailelere verilmesini istemek kitap değiş tokuşunu imkânsızlaştırmaktadır. Çünkü çoğunun ailesi farklı illerde oturmaktadır. Son yıllarda özellikle Kürt illerinden sürgünler dolayısıyla ailelerimizin kat etmesi gereken mesafe binlerce kilometreye ulaşmıştır. Ekonomik nedenlerle yıllarca ziyarete gelemeyen ailelerin belki her hafta ihtiyaç duyulan kitaplar için gidip gelmeleri mümkün değildir. Bu da kitapların değişmesini imkânsız kılmakta, tutsaklar kitapsızlığa mahkûm edilmektedir.

Bizler Bakırköy Hapishanesindeki siyasi kadın tutsaklar olarak tutsakların tecritini ağırlaştırmaya, ailelerimizin ekonomik külfetini artırmaya yönelik bu saldırı karşısında Tekirdağ Hapishanelerindeki siyasi tutsaklarla dayanışma içinde olarak bu saldırıları kabul etmeyeceğimizi bildiriyoruz.

Hitler dönemini aratmayan kitap düşmanlığına karşı dışarıda olmanın verdiği avantajı kullanarak sizi de saldırıyı teşhir etmeye, tutsaklarla dayanışmayı artırmaya çağırıyoruz.

Bakırköy Hapishanesi Siyasi Kadın Tutsaklar

20 Mart 2013

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu