GüncelManşet

(Video)Saldırının ardından son gelişmeler

H. Merkezi: Antakya’nın Reyhanlı ilçesinde dün (11 Mayıs) gerçekleşen patlamada yaşamını yitirenlerin sayısı 46’ya yükseldi.

Öğle saatlerinde PTT binası önünde gerçekleşen patlama sonucu ölenlerin sayısı resmi açıklamalarda şuana kadar 46 olduğu söyleniyor. Ancak yerel kaynaklardan aldığımız bilgilere göre, yaşamlarını yitirenlerin sayısının resmi rakamların açıkladığı rakamların 3-4 katı oıduğu yönünde. Ayrıca yapılan açıklamalarda 100’e yakın yaralının olduğu söyleniyor. Patlama sonucu yıkılan yerlerde arama çalışmalarının devam ettiği belirtiliyor.

Bombalı saldırıda yaşamlarını yitirenlerin olayın üzerinden 1 gün geçmesine rağmen birçoğunun isimleri halen belirlenmedi.

 

Reyhanlı’da Yayın Yasağı

Reyhanlı’da ki patlamanın ardından Reyhanlı Cumhuriyet Başsavcılığı görüntülerin yayımlanmasını engellemek için Reyhanlı Sulh Ceza Mahkemesine başvurdu.

Görsel, yazılı ve internet yayınlarında delil niteliği taşıyan görüntülerin yayımlandığı gerekçesiyle Reyhanlı Sulh Ceza Mahkemesi yayım yasağı kararı aldı. Mahkeme kararı; “olay yerinde ve olayda ölen ve yaralananlara ilişkin, olay içeriğine ilişkin her türlü sesli, görüntülü ve yazılı ve görsel medyadaki yayınlar ile internet ortamındaki bu kapsamdaki bilgilerin CMK madde 153 ve diğer maddeleri gereğince yayınlanmasının ve gösterilmesinin yasaklanmasına karar verildi” şeklinde açıkladı.

 

Suriye; Saldırının sorumlusu Türkiye Hükümetidir

Suriye Hükümeti Reyhanlı saldırısının ardından yaptığı açıklamada, saldırıyla herhangi bir ilişkilerinin olmadığını söyledi.

Suriye Enformasyon Bakanı Omran el-Zoubi’nin yaptığı açıklamada, “Türk hükümeti sınır bölgelerini terör merkezlerine çevirerek, Suriye’ye silah, patlayıcı, bomba düzenekleri, araçlar, para ve teröristlerin girişini kolaylatıştırdı…Suriye’de meydana gelen bütün olayların sorumlusu Türk hükümetidir, Türkiye’de dün meydana gelenlerin sorumlusu da Türkiye hükümetidir, bu yüzden Recep Tayyip Erdoğan’a düşen görev istifa etmektir geleceğini Türk ve Suriyelilerin kanları üzerine kuramaz” dedi.

 

Saldırının ardından açıklama yapan birçok TC. Bakanı ise saldırının sorumlusunun Suriye olduğunu, Suriye Hükümetini destekleyen bir örgüt’ün yaptığını ve 9 kişinin saldırıyla ilgili gözaltında olduğu belirtiliyor.

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=BE9R1hckxj0{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu